Ponad 100 tysięcy osób przed końcem tego roku skończy 18 lat! Wniosek o swój pierwszy dowód osobisty złóż przez internet

16 września 2020 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Ponad 100 tysięcy osób jeszcze przed końcem tego roku skończy 18 lat! Dorosłość zobowiązuje – wniosek o swój pierwszy dowód osobisty koniecznie złóżcie przez internet. 

Ponad 100 tysięcy osób przed końcem tego roku skończy 18 lat! Wniosek o swój pierwszy dowód osobisty złóż przez internet
Ponad 100 tysięcy osób przed końcem tego roku skończy 18 lat! Wniosek o swój pierwszy dowód osobisty złóż przez internet

Dokument, który odbierzecie będzie e-dowodem, czyli dowodem osobistym z warstwą elektroniczną.

100 tysięcy jubilatów

Od 15 września do końca tego miesiąca w dorosłość wkroczy 17 699 osób. W październiku 18-tkę świętować będzie 29 952 młodych Polek i Polaków, w listopadzie – 26 909, a w grudniu – 27 351. To w sumie 101 911 urodzonych w 2002 r. dziewczyn i chłopców.

A jak dorosłość to dowód osobisty. A jak dowód osobisty to wniosek przez internet. Od czego zacząć? Od założenia profilu zaufanego (PZ), dzięki któremu potwierdzicie w internecie swoją tożsamość. Profil zaufany także można załatwić online. Najszybszy sposób - za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Nawet jeśli nie jesteście jeszcze pełnoletni, możecie mieć konto w banku. Potrzeba tylko zgody rodziców. Jeśli od dłuższego czasu macie już swój rachunek (niektóre banki oferują konta nawet 13-latkom), założenie profilu zaufanego zajmie krótką chwilę.

Jeśli nie macie konta – najpierw trzeba wypełnić internetowy wniosek, a później potwierdzić profil zaufany w jednym z 1500 punktów potwierdzających. To np. urzędy gmin, starostwa powiatowe, itp. Ważne, aby idąc tam zabrać dokument potwierdzający tożsamość, czyli w Waszym przypadku będzie to paszport.

Przed założeniem profilu zaufanego, obejrzyjcie nasz instruktaż. Na pewno pomoże!

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufanyobejrzyj instruktaż.

Ostatnia rzecz jakiej potrzebujecie, by online złożyć wniosek o dowód osobisty, to zdjęcie. To nie może być selfie lub zdjęcie z wakacji. Zdjęcie do dowodu musi spełniać pewne wymogi, ale – spokojnie – można je zrobić w domu. Poproście o pomoc rodziców lub rodzeństwo.

Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.

Jeśli macie już profil zaufany i zdjęcie, czas przejść do działania.

Szybka akcja

GOV.pl – ten adres powinniście zapamiętać. To strona, na której znajdziecie wszystkie dostępne e-usługi, czyli sprawy urzędowe, które można załatwić przez internet.

Będąc na GOV.pl profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, wybierzcie e-usługę Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Kliknijcie przycisk Złóż wniosek.

Oto, co trzeba zrobić dalej:

  • Wybierzcie powód ubiegania się o dowód. W Waszym przypadku to – pierwszy dowód.
  • Wybierzcie dowolny urząd, w którym odbierzecie później gotowy dowód.
  • Zaznaczcie, czy chcecie mieć podpis osobisty (warto!).
  • Dołączcie zdjęcie.
  • Sprawdźcie, czy dane na wzorze dowodu są poprawne – znajdziecie je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
  • Uzupełnijcie brakujące dane kontaktowe. Upewnijcie się, że macie w swoim wniosku poprawny e-mail. To na ten adres otrzymacie numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym później odbierzecie dowód.
  • Sprawdźcie i podpiszcie wniosek profilem zaufanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymacie na swoją skrzynkę na Mój GOV (po zalogowaniu się do konta Mój GOV znajdziecie ją w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka) i na e-mail podany we wniosku.

Jeśli któryś z kroków nie jest dla Was jasny, obejrzyjcie kolejny instruktaż z udziałem Michała Czerneckiego.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet złożyć wniosek o dowód osobistyobejrzyj instruktaż.

Dowód w portfelu, mTożsamość w telefonie

- Wydanie dowodu osobistego nic nie kosztuje. Trzeba na niego poczekać maksymalnie 30 dni. Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli dowodem osobistym z warstwą elektroniczną - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia też m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów - dodaje szef MC.

Po odbiorze dowodu koniecznie pobierzcie i zainstalujcie na swoich smartfonach aplikację mObywatel. Po zalogowaniu się do niej profilem zaufanym znajdziecie tam mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.

- Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – mówi minister Marek Zagórski.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

A przy okazji: wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!

Tę dwójkę łączą nowe dowody… e-Polak potrafi!obejrzyj spot.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


Powiązana sprawa