Podróże bez dokumentów covidowych dla najmłodszych. Które kraje na to pozwalają?

Rozpoczął się sezon wakacyjny. Polacy bardzo tęsknili za zagranicznymi wyjazdami, więc wielu z nich w tym roku planuje wyjazd do innego kraju. Aby przekroczyć granicę, dorośli muszą posiadać zaświadczenie o przyjęciu szczepienia lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. W wielu krajach z obowiązku posiadania dokumentów covidowych zwolniono najmłodszych. Sprawdź, w których krajach dzieci nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu na covid!

Podróże bez dokumentów covidowych dla najmłodszych. Które kraje na to pozwalają?
Podróże bez dokumentów covidowych dla najmłodszych. Które kraje na to pozwalają?

Zagraniczne wakacje w czasie koronawirusa

W tym roku tylko część Polaków zdecydowała się zostać w kraju w sezonie wakacyjnym. Ze względu na porównywalne ceny wypoczynku w kraju i za granicą, wielu obywateli podjęło decyzję o zagranicznych wakacjach. Aby bezpiecznie przekroczyć granicę, należy posiadać tzw. paszport covidowy, który upoważnia jego posiadacza do bezpiecznego podróżowania na terenie Unii Europejskiej. W niektórych krajach dzieci nie muszą posiadać tego dokumentu. W jakich?

W Grecji, Tunezji oraz Portugalii dzieci poniżej 12. roku życia są całkowicie zwolnione z obowiązku przedstawiania zaświadczenia covidowego. We Francji dotyczy to dzieci poniżej 11 lat. W jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków krajów wakacyjnych, w Bułgarii, z okazywania zaświadczenia zwolnione są dzieci poniżej 5. roku życia. O dodatkowe dokumenty nie muszą się również martwić rodzice pociech do 6 lat, jeżeli planują wybrać się na wakacje do Egiptu, Włoch lub Turcji. Osoby poniżej 18. roku życia, które chcą wjechać na Słowację, nie muszą okazywać obowiązkowego zaświadczenia. Przy planowaniu wakacji w Chorwacji, należy zadbać o zaświadczenia covidowe dla dzieci powyżej 12 lat – młodsze, które wjeżdżają na teren kraju z opiekunem, są zwolnione z tego obowiązku.

W niektórych krajach zarówno dorośli urlopowicze, jak i dzieci, nie muszą okazywać certyfikatu covidowego. Należą do nich Hiszpania, Słowenia, Czechy, Cypr, Rumunia, Albania oraz Macedonia Północna.

Certyfikat Covid – nie tylko do podróżowania!

W części krajów, certyfikat covid przydaje się nie tylko na czas samej podróży – należy go okazywać na przykład przy korzystaniu z hoteli, lokalnych środków transportu, teatrów czy restauracji. Przykładem takiego kraju jest Austria, w której wynik tekstu należy okazywać udając się m.in. do teatru, fryzjera, na basen lub do restauracji. Z tego obowiązku zwolnione są wyłącznie dzieci do 12. roku życia. W Grecji, świadectwo szczepienia, przejścia COVID-19 lub negatywny test na obecność koronawirusa są wymagane podczas podróży samolotem lub promem z kontynentalnej części państwa na wyspy. Ten obowiązek nie dotyczy dzieci poniżej 12. roku życia. W Słowenii zaś, zaświadczenie covidowe trzeba okazać przy meldowaniu się w hotelu, uczestnictwie w wydarzeniach (powyżej 100 osób), a także przy wejściu do lokali gastronomicznych i rozrywkowych. Z tych wymogów zwolnione są dzieci poniżej 18 lat lub 15 lat, w przypadku imprez sportowych oraz kulturalnych.

Certyfikat Covid – jak go zdobyć?

Certyfikat Covidowy można zdobyć na 3 sposoby – otrzymamy go po przyjęciu dwóch dawek szczepienia, przejściu COVID-19 lub po otrzymaniu negatywnego testu na obecność koronawirusa. Najdłużej ważność zachowuje certyfikat uzyskany poprzez szczepienie – możemy z niego korzystać aż przez rok. Zyskuje on ważność po 14 dniach od przyjęcia drugiej dawki szczepienia. Ozdrowieńcy mogą korzystać z certyfikatu Covid po 11 dniach od otrzymania pozytywnego testu na koronawirusa. Będzie on ważny przez 180 dni. Najkrócej ważny jest paszport covidowy uzyskany dzięki negatywnemu testowi na koronawirusa. Wówczas można z niego korzystać jedynie przez 48 godzin.

Paszportu Covidowego należy szukać na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP a także mObywatel.

Przeczytaj także: Certyfikat COVID - niezbędny dla każdego podróżnika. Jak go zdobyć?