Certyfikat COVID – niezbędny dla każdego podróżnika. Jak go zdobyć?

14 czerwca 2021

Pandemia znacznie utrudniła zagraniczne podróżowanie. Wiele zarówno europejskich, jak i pozaeuropejskich państw zupełnie zamknęło się na turystów przez zagrożenie epidemiologiczne. Teraz, gdy w większość krajów odbywają się szczepienia przeciw COVID-19, podróżowanie znów staje się możliwe. Jednak aby uniknąć wielu dodatkowych kosztów, takich jak testy na koronawirusa, warto zadbać o certyfikat COVID – przepustkę do bezpiecznego podróżowania.

Certyfikat COVID – niezbędny dla każdego podróżnika. Jak go zdobyć?
Certyfikat COVID – niezbędny dla każdego podróżnika. Jak go zdobyć?

Paszport covidowy

Certyfikat COVID ma za zadanie znacznie ułatwić podróżowanie. Stanowi on poświadczenie, że przyjęliśmy dwie dawki szczepienia, chorowaliśmy na COVID-19 lub po wykonaniu testu otrzymaliśmy negatywny wynik. Na ten moment zaświadczenie ma zasięg krajowy, jednak już od 1 lipca umożliwi podróżowanie do krajów Unii Europejskiej. Jak go zdobyć? Od 1 czerwca można wygenerować go poprzez Internetowe Konto Pacjenta, w miejscu przyjęcia szczepienia lub u lekarza rodzinnego. 25 czerwca otrzymany certyfikat pojawi się również w aplikacji mojeIKP lub MObywatel. Umożliwi to posiadanie dokumentu zawsze przy sobie, w telefonie.

Od 10 czerwca ze sklepu Google oraz Apple można pobrać specjalną aplikację umożliwiającą odczytywanie kodu QR, który potwierdza posiadanie unijnego certyfikatu. 

Ważność certyfikatu COVID zależy przede wszystkim od okoliczności jego otrzymania. Jeżeli wydano go z powodu negatywnego testu, wówczas obowiązuje on przez kolejne 48 godzin. Jeśli powodem wydania dokumentu było przebycie choroby, zachowuje on ważność od 11 do 180 dni po przechorowaniu  COVID-19. Najdłużej ważne jest zaświadczenie wydane po podwójnym szczepieniu (lub jednokrotnym, w przypadku szczepionek jednodawkowaych) – z wydanego certyfikatu będzie można korzystać przez rok.

Nie wszędzie uznawany!

Warto pamiętać, że wydawane w Polsce certyfikaty COVID nie są honorowane we wszystkich państwach. Na 30 najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, jedynie 16 uznaje dokument o przyjęciu obu dawek szczepienia. Trwają rozmowy, aby certyfikat był uznawany przez większość państw. Przed zaplanowaniem podróży warto dowiedzieć się, jakie państwa honorują certyfikat – w wielu z nich nadal konieczne jest wykonanie testu zarówno przed, jak i po przyjeździe. Eksperci radzą, aby zagraniczne wojaże planować po 1 lipca – wówczas zostanie wydany zunifikowany certyfikat w języku ojczystym oraz angielskim.

Podróż w dobie pandemii – o czym warto pamiętać?

Zagraniczny wypoczynek w czasach pandemii stanowi nie lada wyzwanie – na drodze potencjalnych turystów pojawia się wiele dodatkowych kwestii, z którymi należy się liczyć. Na początku, warto sprawdzić zasady wjeżdżania na teren danego kraju; czy konieczne jest wykonanie testów na COVID-19, odbycie kwarantanny lub czy w danym kraju respektuje się certyfikat covidowy. Aby dokładnie zapoznać się z obostrzeniami panującymi na terenie danego państwa, skontaktuj się z ambasadą. Doświadczeni podróżnicy radzą również przygotować sobie dodatkową gotówkę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Najważniejsze jest jednak, aby zachować szczególną ostrożność.