Opóźnienia wypłaty 500 plus w żółtych i czerwonych strefach. Jak tego uniknąć?

27 października 2020 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Od ponad roku nowe 500 plus jest świadczeniem wypłacanym na każde dziecko bez kryterium dochodowego. Okazuje się jednak, że w czerwonych strefach wypłacanie świadczeń może być utrudnione. Mowa tutaj o obostrzeniach, które uniemożliwiają kontakt z placówkami urzędowymi. Jak uniknąć problemów i co miesiąc otrzymywać 500 plus?

Opóźnienia wypłaty 500 plus w żółtych i czerwonych strefach. Jak tego uniknąć?
Opóźnienia wypłaty 500 plus w żółtych i czerwonych strefach. Jak tego uniknąć?

500+ zagrożone?

Obecnie program 500 plus przysługuje na każde dziecko, niezależnie od dochodów rodziców. Aby co miesiąc otrzymywać rzeczoną kwotę, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Warto pamiętać, że aby mieć ciągłość wypłat świadczenia, należy pilnować okresu rozliczeniowego. Wprowadzenie stref żółtych i czerwonych na terenie całego kraju może nieco utrudnić utrzymanie ciągłości w otrzymywaniu świadczenia. 

Otrzymanie świadczenia a pandemiczna rzeczywistość

W czerwonych i żółtych strefach pojawiły się znaczące ograniczenia w funkcjonowaniu zarówno urzędów jak i placówek pocztowych. Dlatego złożenie wniosku o 500 plus w formie tradycyjnej może być bardzo utrudnione. Prawdopodobnie będzie się wiązało ze staniem w długich kolejkach a w przypadku zupełnego zamknięcia placówki dla petentów, złożenie wniosku będzie niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem dla osób składających wniosek o 500 plus jest skorzystanie ze specjalnie przygotowanych platform ePUAP i emp@tia, za pośrednictwem których można złożyć wniosek przez internet. 

Kiedy przedłużyć wypłacanie świadczenia? 

Jeżeli obecna sytuacja epidemiologiczna utrzyma się w 2021 roku, problem z 500 plus będzie dotyczył również osób, które już pobierają świadczenie. Kończy się bowiem okres rozliczeniowy, więc konieczne będzie złożenie nowego wniosku. Będzie go można dostarczać nie od lipca, lecz już od lutego 2021 roku. Ten termin jednak dotyczy jedynie składania wniosku drogą elektroniczną. Możliwość tradycyjnego przedłużenia wypłaty świadczenia będzie dostępna od 1 kwietnia 2021 roku.  
 


Powiązana sprawa