Nabór wniosków w ramach programu „Mój prąd” możliwy w pierwszej połowie tego roku!

22 lutego 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021 | 3 min. czytania

Wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska, zapewnił o kontynuacji programu „Mój Prąd”. Kiedy zatem możemy się spodziewać kolejnego naboru wniosków? Wiceminister ocenił, że system zbierania wniosków może ponownie zostać otwarty jeszcze w pierwszej połowie tego roku!

Nabór wniosków w ramach programu „Mój prąd” możliwy w pierwszej połowie tego roku!
Nabór wniosków w ramach programu „Mój prąd” możliwy w pierwszej połowie tego roku!

Powrót programu

Program „Mój prąd” powróci jeszcze w tym roku! Podczas internetowej debaty w ramach EEC Trends Online, wiceminister klimatu i środowiska zapewnił, że program z pewnością powróci jeszcze w tym roku. Wspomniał jednak o nieco zmienionych warunkach naboru wniosków i przyznawania dofinansowania. Zaznaczył, że konieczne jest zbudowanie dużego budżetu, aby jak najwięcej osób mogło liczyć na wsparcie finansowe. 

- Pracujemy nad tym, żeby ten program był kontynuowany, w trochę zmienionych warunkach. Czekamy też na możliwość zbudowania dużego budżetu tego programu, tak aby nie były to działania pozorne - na to potrzeba trochę czasuprzyznał wiceminister Ireneusz Zyska podczas debaty. 

Kiedy nabór wniosków?

Pewnym jest, że kolejny nabór wniosków w ramach programu „Mój Prąd”, zostanie uruchomiony jeszcze w tym roku. Nie podano jeszcze konkretnej daty uruchomienia naboru, jednak wiceminister wyznaczył orientacyjny okres rozpoczęcia przyjmowania wniosków. Podczas debaty stwierdził, że program zostanie reaktywowany jeszcze w pierwszej połowie roku!

- Myślę, że w tym roku, w pierwszej połowie roku, będzie szansa na uruchomienie naboru powiedział Ireneusz Zyska. 

Czym jest program „Mój Prąd”?

„Mój Prąd” to specjalny program, mający zwiększyć produkcję elektryczną z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Jest to wyjątkowy rodzaj wsparcia dla osób chcących dbać o środowisko – dzięki przyznawanemu dofinansowaniu, bardziej możliwy staje się zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Wniosek o wsparcie finansowe mogą składać osoby, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Kwota dofinansowania obejmuje do 50% kosztów mikroinstalacji, jednak nie może przekroczyć 5 tysięcy złotych.

Dzięki programowi nastąpił wzrost popularności mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Pod koniec 2020 roku w kraju działało już około 457 tysięcy instalacji – dla porównania, 5 lat wcześniej odnotowano ich zaledwie 5 tysięcy. W ramach pierwszego naboru dofinansowano 17,5 tysiąca instalacji – wówczas budżet wyniósł 90 milionów złotych. Na podsumowanie drugiego naboru przyjdzie nam poczekać, gdyż zakończył się on pod koniec 2020 roku. 

Przeczytaj również: Zacznij dbać o środowisko z programem „Mój Prąd”!


Powiązana sprawa