Emerycie! To ostatnia szansa na naliczenie wyższej emerytury!

4 stycznia 2021

Jeżeli jesteś na wcześniejszej emeryturze, możesz złożyć wniosek o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Do kiedy należy złożyć dokumenty? Jakie warunki należy spełniać? Co można zyskać składając wniosek? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

Emerycie! To ostatnia szansa na naliczenie wyższej emerytury!
Emerycie! To ostatnia szansa na naliczenie wyższej emerytury!

Przejście na emeryturę powszechną – szybko i korzystnie!

Aby skorzystać z korzystnego naliczania emerytury, należy przede wszystkim być na wcześniejszej emeryturze i urodzić się w 1953 roku. Przejścia na wcześniejszą emeryturę można było dokonać przed 2013 rokiem. Dla tej grupy zmienił się sposób obliczania emerytury już po ukończeniu wieku emerytalnego – nie będzie ona pomniejszana o wcześniej pobrane emerytury, co sprawi, że świadczenie automatycznie będzie wyższe!

Wniosek - kto i kiedy może go złożyć?

Wniosek należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów – termin ten upływa w poniedziałek, 11 stycznia 2021 roku. Mogą to zrobić zarówno kobiety jak i mężczyźni urodzeni w 1953 roku oraz pobierający emeryturę na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 roku. Kolejnym warunkiem, który należy spełnić jest to, że osoby te nie miały wcześniej ustalonej powszechnej emerytury.

W przypadku mężczyzn sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – ze zmian w przepisach mogą skorzystać jedynie ci, którzy mogli przejść na wcześniejszą emeryturę przed ukończeniem 60 roku życia (przed 1 stycznia 2013 roku). Wśród zawodów, w których jest to możliwe znajdują się m.in. nauczyciele, górnicy oraz niektórzy twórcy, których działalność pozwala im przejść na wcześniejszą emeryturę. 

Dodatkowy zysk

Otrzymanie wyższego świadczenia nie jest regułą – według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może na nie liczyć około 30 procent ubiegających się. Jeżeli wyższe świadczenie zostanie przyznane, można się spodziewać podwyżki w okolicach 1000-2000 złotych. Zdarzają się jednak przypadki, w których wnioskujący może otrzymać nawet o 4000 brutto więcej! 

Aby sprawdzić status rozpatrywania wniosku, należy umówić się na indywidualną wizytę w ZUS, skorzystać z infolinii pod numerem 22 560 16 00 lub skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych mailowo pod adresem [email protected]