ZUS uruchamia e-wizyty!

3 listopada 2020 | Aktualizacja: 4 listopada 2020 | 3 min. czytania

W obecnej rzeczywistości, każde wyjście z domu może stanowić ryzyko zarażenia koronawirusem. Dlatego Zakład Ubezpieczeń społecznych wychodzi obywatelom naprzeciw i uruchamia możliwość odbycia tzw. e-wizyty. Jak umówić się na wirtualne spotkanie z urzędnikiem?

ZUS uruchamia e-wizyty!
ZUS uruchamia e-wizyty!

Wirtualny ZUS

Już od 4 listopada każdy zainteresowany będzie mógł zaplanować sobie e-wizytę w ZUSie. Aby odwiedzić ZUS online, wystarczy posiadać komputer lub telefon z kamerką oraz mikrofonem. Możesz wybrać dogodny dla siebie termin i godzinę spotkania. Podczas takiego spotkania, eksperci pracujący w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą załatwić urzędowe formalności. E-wizyty można umawiać w dni robocze w godzinach 9:00-14:30. Rozmowa nie może trwać więcej niż 20 minut. 

– Dbamy o bezpieczeństwo i czas naszych klientów, dlatego wprowadzamy kolejne udogodnienie, dzięki któremu można odwiedzić nas online. E-wizyta to wideorozmowa z naszym ekspertem z placówki ZUS – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kolejne udogodnienia 

Dzień przed umówionym spotkaniem otrzymasz SMS z przypomnieniem o e-wizycie na numer telefonu, który wskażesz w rejestracji. Zaś w dniu wizyty, mniej więcej godzinę przed spotkaniem na twoją skrzynkę mailową zostanie przesłana wiadomość z linkiem do spotkania z pracownikiem ZUS.

- Z e-wizyty można już korzystać w oddziałach ZUS w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. W listopadzie usługa będzie dostępna we wszystkich naszych oddziałach. Jeśli chcemy zarezerwować wirtualną wizytę, należy wejść na stronę internetową ZUS. Podczas rezerwacji podajemy swoje dane: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy miejsca zamieszkania. Należy wybrać również obszar merytoryczny e-wizyty, czyli: zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący, założenie profilu PUE, docelowo również doradca ds. ulg i umorzeń – tłumaczy prezes ZUS – E-wizyta to kolejne udogodnienie, które wprowadzamy, aby podnieść jakość i bezpieczeństwo obsługi naszych klientów. To nowa e-usługa, dzięki której można załatwić sprawę z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, bez wychodzenia z domu – podkreśla profesor Gertruda Uścińska.

Jeżeli będziesz chciał uzyskać informację w indywidualnej sprawie, powinieneś przygotować dokument tożsamości, który należy pokazać do kamery podczas e-wizyty. W rozmowie on-line może również brać udział opiekun faktyczny lub prawny – w takiej sytuacji należy zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji e-wizyty. Jeżeli posiadasz pełnomocnictwo zarejestrowane w ZUS, możesz także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby. 

Na e-wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych możesz umówić się klikając w ten link: https://www.zus.pl/e-wizyta