„Czternastki” już od września
13 czerwca 2024 | 2 min. czytania
Już we wrześniu konta 8,9 mln osób zasili kwota 1780,96 zł. To mniej niż w 2023 roku o ponad 869 zł. Rada Ministrów podjęła już decyzję w sprawie czternastych emerytur.
„Czternastka” dla emerytów
Nowe rozporządzenie dotyczące „czternastki” ukazało się w Dzienniku Ustaw 3 czerwca 2024 roku i weszło w życie dzień później. Rada Ministrów ogłosiła tam, że czternasta emerytura zostanie wypłacona we wrześniu 2024 roku. Świadczenie to będzie równoważne z najniższą emeryturą i wyniesie 1780,96 zł brutto. W porównaniu z poprzednim rokiem kwota została pomniejszona aż o 869 zł.
W bieżącym roku, około 8,9 miliona emerytów i rencistów dostanie czternastą emeryturę. Z tej grupy – 6,4 miliona osób otrzyma świadczenie w pełnej kwocie. Pozostałe 2,5 miliona osób, których dochód przekracza ustalony próg wynoszący 2900 zł brutto, znajdzie na swoim koncie bankowym proporcjonalnie zmniejszone świadczenie.
Kto może liczyć na dodatkowe świadczenie?
Prawo do czternastej emerytury będą miały osoby, które korzystają z pomocy długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. z emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do rent lub emerytur jest zawieszone.
Emeryci nie muszą składać dodatkowych wniosków, aby otrzymać „czternastkę” – gwarantuje to ustawa. Dodatkowe świadczenie jest przyznawane „z urzędu” i będzie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przyznanie dodatkowej emerytury nie wpłynie na inne zapomogi finansowe, dodatki lub zasiłki.
Czternasta emerytura w poprzednich latach
- 2021 rok - 1022,30 zł netto,
- 2022 rok - 1217,98 zł netto,
- 2023 rok - 1445,48 zł netto.