Program Opieka Wytchnieniowa Orzesze 2024 - karta zgłoszenia - wniosek DOC

Autor: redakcja jakiwniosek.pl Weryfikacja: 26 stycznia 2024 5 min. czytania

Program opieka wytchnieniowa

Program skierowany jest do osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad niepełnosprawnymi. Stała opieka nad dziećmi bądź osobami dorosłymi, których niepełnosprawność wiąże się z całym spektrum problemów zdrowotnych, utrudniających bądź uniemożliwiających samodzielne funkcjonowanie, może prowadzić do wyczerpania fizycznego i psychicznego, co przekłada się na mniejszą skuteczność w opiece nad osobą niepełnosprawną i obniżenie poziomu życia zarówno opiekuna, jak i osoby niepełnosprawnej. Wspomniany program ma na celu odciążyć opiekunów osób niepełnosprawnych.

Opieka wytchnieniowa - co to jest?

“Opieka wytchnieniowa” to program uruchamiany corocznie przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Ma on na celu wsparcie członków rodzin bądź osób sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  • dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającumi orzeczenie o niepełnosprawności, lub
  • osobami posiadającymi:
    • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, 173, 240, 852, 1234, 1429) albo
    • orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z art. 5 i art. 62 ww. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych)

poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Program Opieka Wytchnieniowa

Program Opieka Wytchnieniowa 2024

Osobie niepełnosprawnej objętej programem opieki wytchnieniowej zostanie zapewniona opieka w zakresie adekwatnym do jej indywidualnych potrzeb, wynikających z karty zgłoszenia do Programu „Opieka Wytchnieniowa”.

Program w miejscowości Orzesze jest realizowany w formie świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w ​​​miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

Kiedy przysługuje opieka wytchnieniowa?

Usługa opieki wytchnieniowej przysługuje w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.

Usługi opieki wytchnieniowej nie mają za zadanie zastępować usług opiekuńczych, lecz je uzupełniać.

Limit usług opieki wytchnieniowej

Limit usług opieki wytchnieniowej na 1uczestnika w danym roku kalendarzowym wynosi nie więcej niż:

  • 240 godzin usługi świadczonej w ramach pobytu dziennego oraz
  • 14 dni usługi w ramach pobytu całodobowego.

Limit ten dotyczy również:

  • członka rodziny osoby z niepełnosprawnością lub opiekuna osoby z niepełnosprawnością sprawującego bezpośrednią opiekę nad więcej niż jedną osobą z niepełnosparwnością,
  • więcej niż jednego członka rodziny osoby z niepełnosprawnością lub więcej niż jednego opiekuna osoby z niepełnosprawnością, sprawujących bezpośrednią opiekę nad więcej niż jedną osobą z niepełnosprawnością.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Nabór do programu “Opieka Wytchnieniowa” - Karta zgłoszenia

Wzór wniosku o opiekę wytchnieniową

Nabór do programu odbywa się na podstawie wniosków złożonych do organu wyznaczonego przez powiat/gminę. Organ przyznający świadczenia bierze pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu oraz osób z niepełnosprawnością.

Liczba uczestników objętych Programem na terenie danej gminy/powiatu jest zależna od wysokości środków przyznanych z Funduszu Sprawiedliwości, dlatego też złożenie karty zgłoszeniowej nie jest jednoznaczne z przyznaniem usługi.

Karta zgłoszenia do programu

Aby wziąć udział w programie, należy dostarczyć do wyznaczonego przez gminę organu wypełnioną kartę zgłoszeniową. Dodatkowo każdy potencjalny uczestnik musi dołączyć do wniosku kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności, a także formularz klauzuli RODO i oświadczenie o korzystaniu ze wsparcia. Ewentualne dodatkowe wymagane załączniki są wskazywane bezpośrednio przez organ wyznaczony do realizacji Programu na obszarze danej gminy/powiatu.

Zasady kwalifikacji  do programu Opieka Wytchnieniowa

“Opieka wytchnieniowa” - zasady kwalifikacji do programu

W celu standaryzacji i rzetelnej kwalifikacji uczestników Programu ocena ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakres niezbędnego wsparcia dokonywana jest na podstawie oceny stanu zdrowia i sytuacji życiowej uczestnika Programu.

Czy uczestnik programu pokrywa wynagrodzenie za opiekę wytchnieniową?

Osoba, której przyznano pomoc w postaci opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za realizację usług w ramach Programu.

W jakich godzinach jest świadczona usługa opieki wytchnieniowej?

Usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego, mogą być świadczone w godzinach od 6.00 do 22.00 a maksymalna długość świadczenia wynosi 12 godzin dla jednej osoby niepełnosprawnej.

Usługi opieki wytchieniowej w ramach pobytu całodobowego, wynoszą co najmniej 12 godzin nieprzerwanego świadczenia usługi i obejmują nocleg osoby z niepełnosprawnością, w godzinach co najmniej 22.00-6.00, ajedna doba w ramach pobytu całodobowego nie przekracza 24 godzin nieprzerwanego świadczenia usługi.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę opieka wytchnieniowa w miejscowości Orzesze?

Aby załatwić sprawę opieka wytchnieniowa w miejscowości Orzesze, należy skontaktować się z instytucją Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pod adresem ul. Powstańców 5B w miejscowości .

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w miejscowości Orzesze

adres: ul. Powstańców 5B, 43-180 Orzesze

tel. +48322215520 

strona www e-mail

Otwarte w poniedziałek od 07:30 godziny otwarcia

pon: 07:30-15:30
wt: 07:30-15:30
śr: 07:30-15:30
czw: 07:30-15:30
pt: 07:30-15:30
sob: nieczynne
niedz: nieczynne

Dokumenty do pobrania - wzory [DOCX, PDF] 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 15,4 tys. dokumentów!
Karta zgłoszenia do programu "Opieka Wytchnieniowa"
Pobierz dokument
Oświadczenie o korzystaniu ze wsparcia [PDF]
Pobierz dokument
Dokument ze wskazaniem opiekuna [PDF]
Pobierz dokument
Klauzula informacyjna RODO
Pobierz wniosek

O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o portalu