Wtórnik tablicy rejestracyjnej Wyrzysk - wniosek o dorobienie duplikatu PDF 2024

Autor: Justyna Rudner Weryfikacja: 2 czerwca 2024 6 min. czytania

Wtórnik tablicy rejestracyjnej po kradzieży lub zgubieniu

Tablice rejestracyjne są warunkiem dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego. Co zrobić w przypadku utraty jednej lub dwóch tablic? Odpowiedź na pytanie znajduje się w poniższym poradniku.

Co grozi za brak tablicy rejestracyjnej?

Za poruszanie się samochodem bez tablic rejestracyjnych można otrzymać mandat do 1 500 złotych. Brak tablic rejestracyjnych może również skutkować odebraniem dowodu rejestracyjnego. Dlatego, aby uniknąć potencjalnych nieprzyjemności, najlepiej pojazd bez tablic rejestracyjnych pozostawić na parkingu do czasu ich ponownego wyrobienia. 

Samodzielnie wykonane tablice rejestracyjne, np. z kartonu, nie są prawnie respektowane.

Do utraty tablic rejestracyjnych dochodzi najczęściej w 3 przypadkach:

  • w wyniku kradzieży,
  • w wyniku zgubienia,
  • zniszczenie w stopniu uniemożliwiającym odczytanie numeru na tablicy.

Co robić w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych?

Co robić w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych?

Jeżeli kierowca podejrzewa, że jego tablice rejestracyjne zostały skradzione, powinien niezwłocznie zgłosić ten fakt na komisariacie policji. Jest to szczególnie ważne, ponieważ złodziej może wykorzystać numer tablic do kradzieży paliwa bądź innych przestępstw. Niezgłoszenie sprawy na policję może skutkować obciążeniem winą kierowcę za wszystkie popełnione przez złodzieja czyny niedozwolone. Funkcjonariusz na prośbę pokrzywdzonego wyda stosowny wniosek o zgłoszeniu kradzieży. Dokument ten wydawany jest po zakończonym przesłuchaniu składanym pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.

Aby uniknąć potencjalnych konsekwencji związanych z kradzieżą tablic, najlepszym rozwiązaniem jest przerejestrowanie pojazdu. W tym celu należy udać się do Wydziału Komunikacji w Wyrzysku wraz z zaświadczeniem wydanym na komisariacie. Cała procedura kosztuje: 160,00 zł. Na ten koszt składają się: dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych: 66,50 zł, pozwolenie czasowe: 13,50 zł, tablice rejestracyjne: 80 zł.

Kradzież tablic rejestracyjnych a ubezpieczenie

Kierowca, który posiada ubezpieczenie AC i padł ofiarą kradzieży tablic rejestracyjnych, powinien zgłosić ten fakt swojemu ubezpieczycielowi. Należy jednak pamiętać, że pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego może wymagać okazania zgłoszenia kradzieży na policji, dlatego warto zadbać o to odpowiednio wcześniej. Zdarza się, że w ramach ubezpieczenia asisstance takiemu kierowcy będzie przysługiwał samochód zastępczy, z którego będzie mógł korzystać do momentu przerejestrowania swojego pojazdu.

Kradzież tablic rejestracyjnych za granicą

W przypadku kradzieży tablic za granicą procedura postępowania jest podobna do tej w Polsce. Na początku należy zgłosić ten fakt na policji, a następnie zorganizować transport samochodu z powrotem do kraju, ponieważ bez tablic rejestracyjnych nie może się nim legalnie poruszać po drogach. Po powrocie do Polski kierowca powinien skontaktować się w sprawie skradzionych tablic z lokalnym komisariatem policji, a następnie przerejestrować pojazd.

Zgubienie tablicy rejestracyjnej

Zgubienie tablicy rejestracyjnej

Niektórym kierowcom zdarza się także zgubić tablicę rejestracyjną. Dochodzi do tego najczęściej w wyniku kolizji, wypadku lub stłuczki. Niestety, bardzo często kierowca dowiaduje się o tym po fakcie. Jeżeli wie, gdzie mógł zgubić tablicę, warto się po nią wrócić i jej poszukać. W ostateczności można także udać się na komisariat policji, do Wydziału Komunikacji w Wyrzysku lub na komendę straży miejskiej być może znalazca zaniósł tablice do jednego z tych miejsc. 

Jeżeli tablicy nie uda się odnaleźć, kierowca ma dwie możliwości: wnioskować o wydanie wtórnika tablicy lub przerejestrować pojazd. 

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Wniosek o wtórnik (duplikat) tablicy rejestracyjnej

Wniosek o wtórnik tablicy rejestracyjnej - wzór PDF

Wymagane dokumenty

Aby wyrobić wtórnik tablicy rejestracyjnej, należy dostarczyć do urzędu w Wyrzysku:

Gdzie i jak złożyć wniosek w Wyrzysku?

Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć w Wydziale Komunikacji w Wyrzysku. Dokumenty należy dostarczyć do urzędu na jeden z poniższych sposobów:

Dokumenty, które muszą być dostarczone w oryginałach lub uwierzytelnionych kopiach należy złożyć bezpośrednio w urzędzie lub przesłać pocztą tradycyjną.

Kiedy złożyć wniosek?

Jak najszybciej, ponieważ jazda pojazdem bez tablic rejestracyjnych jest niezgodna z prawem.

Ile kosztuje wtórnik tablicy rejestracyjnej?
 

Rodzaj usługi Rodzaj pojazdu
Samochód Motocykl Motorower Ciągnik rolniczy, przyczepa
Tablica/tablice rejestracyjne 40 (1 sztuka)/80 zł (2 sztuki) 40 zł 30 zł 40 zł
Nalepka legalizacyjna 12,50 zł 12,50 zł 12,50 zł 12,50 zł
RAZEM: 52,50/92,50 zł 52,50 zł 42,50 zł 52,50 zł

Co więcej, jeżeli kierowca zdecyduje się na skorzystanie z pełnomocnictwa, będzie musiał zapłacić 17 złotych.

Ile czeka się na wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej w Wyrzysku?

Standardowy czas oczekiwania na wtórnik tablicy rejestracyjnej wynosi 7 dni roboczych, natomiast w przypadku przerejestrowania na nowy nr rejestracyjny – do 30 dni. Aby w tym czasie móc poruszać się pojazdem, kierowca powinien zgłosić się do urzędu po tymczasowe tablice rejestracyjne w Wyrzysku.

Podstawy prawne


Gdzie załatwić sprawę wtórnik tablicy rejestracyjnej w Wyrzysku?

Nie znaleźliśmy w naszej bazie Wydziału Komunikacji w Wyrzysku. Sprawy komunikacyjne załatwisz w urzędzie znajdującym się w siedzibie powiatu, do którego należy Twoja miejscowość.

Jak załatwić sprawę wtórnik tablicy rejestracyjnej online?

ePUAP
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

Justyna to doświadczony urzędnik, który stara się zawiłości związane ze sprawami urzędowymi przekuć w łatwy i „przyswajalny” sposób dla każdego. Otwartość, znajomość trudnej tematyki „urzędniczej” i pokazanie, że nie taki diabeł straszny to jej życiowe motto.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji