Uprawnienia kategorii T są przeznaczone dla osób, które w swojej pracy wykorzystują ciągniki lub maszyny wolnobieżne. Z uprawnień tej kategorii korzystają m.in. rolnicy (ciągniki, kombajny, sadzarki itp.), leśnicy (maszyny leśne, harwestery, skidery itd.), budowlańcy (ładowarki, koparki, walce) oraz pracownicy transportu (wózki widłowe, teleskopowe). Jakie kryteria należy spełniać, aby rozpocząć kurs, ile kosztuje zdobycie uprawnień T, ile trwa nauka jazdy oraz jak wygląda egzamin państwowy? Odpowiedzi na pytania znajdują się w poniższym poradniku.
Prawo jazdy kategoria T – do czego uprawnia?
Osoby posiadające uprawnienia kat. T, mogą jeździć:
- ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
- zespołem pojazdów, złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami),
- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM – motorowerem oraz czterokołowcem lekkim.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby rozpocząć kurs prawa jazdy kat. T?
Od potencjalnych kursantów wymaga się:
- ukończenia odpowiedniego wieku – minimum 16 lat,
- przebywania na terenie Polski od co najmniej 185 dni,
- wykonania badań lekarskich na prawo jazdy w miejscowości Gorzyce.
Kurs można rozpocząć maksymalnie 3 miesiące przed osiągnięciem wieku, który uprawnia do podejścia do egzaminu.
Ile kosztuje prawo jazdy T?
Cena kursu
Cena kursu na prawo jazdy kategorii T w miejscowości Gorzyce waha się w granicach od 2000 do 4000 złotych. Koszt ten różni się od siebie w zależności od wybranej szkoły jazdy.
Koszt egzaminu na prawo jazdy kat. T
Część teoretyczna egzaminu na kategorię T prawa jazdy kosztuje 50 złotych, z kolei część praktyczna 200 złotych.
Koszt wydania dokumentu
Wydanie uprawnień do kierowania pojazdami z kat. T kosztuje 100 złotych.
Prawo jazdy T krok po kroku
Zdobycie uprawnień do kierowania ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym wymaga od przyszłego kierowcy przejścia przez kilka etapów ubiegania się o prawo jazdy.
1. Wybór szkoły jazdy
Pierwszym krokiem do uzyskania uprawnień T jest wybór szkoły jazdy. Przy wyborze odpowiedniego ośrodka nauki jazdy warto kierować się ceną kursu, odległością od miejsca zamieszkania oraz opiniami innych kursantów na temat m.in. instruktorów nauki jazdy kat. T w miejscowości Gorzyce. Warto również wziąć pod uwagę współczynnik „zdawalności” szkoły jazdy – chodzi o liczbę osób, które po kursie zdały egzamin państwowy.
2. Badania na prawo jazdy
Tak jak dla innych kategorii, również w przypadku prawa jazdy kat. T, konieczne jest wykonanie badań lekarskich kierowcy. Na ich podstawie lekarz wystawia zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami, które należy dostarczyć do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji. Osoby noszące okulary lub soczewki kontaktowe muszą zabrać je ze sobą na badanie.
3. Wyrobienie numeru PKK
Po wybraniu ośrodka szkolenia kierowców i otrzymaniu orzeczenia od lekarza kursant może udać się do Wydziału Komunikacji w miejscowości Gorzyce, aby wyrobić Profil Kandydata na Kierowcę. W tym celu należy złożyć w urzędzie:
- wniosek o wydanie prawa jazdy,
- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem,
- zgodę rodziców lub opiekunów prawnych – w przypadku kursantów niepełnoletnich,
- wyraźną, aktualną i kolorową fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm → dowiedz się, gdzie wykonać zdjęcia do prawa jazdy w miejscowości Gorzyce,
- kartę pobytu, wizę lub inny dokument potwierdzający pobyt w Polsce powyżej 185 dni – dotyczy cudzoziemców → jak zdobyć kartę pobytu w miejscowości Gorzyce?
4. Rozpoczęcie kursu
Załatwienie formalności w wydziale komunikacji umożliwia rozpoczęcie właściwego kursu w OSK w miejscowości Gorzyce, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Długość szkolenia ustala szkoła jazdy, jednak standardowo powinno ono trwać 50 godzin, w tym 30 godzin nauki teoretycznej oraz 20 godzin nauki praktycznej.
5. Egzamin państwowy na kategorię T
Po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego organizowanego przez ośrodek jazdy, kursant może zapisać się na część teoretyczną, a następnie praktyczną egzaminu państwowego. Egzaminy odbywają się w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD).
Egzamin teoretyczny na kat. T
Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań – kursant ma 25 minut na ich rozwiązanie. Aby zdać, musi zdobyć 68 punktów na 74 możliwe. Tylko pozytywne ukończenie tej części egzaminu uprawnia do zapisania się na egzamin praktyczny.
Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. T
Praktyczny egzamin na uprawnienia do kierowania ciągnikami rolniczymi składa się z kilku etapów:
- Przygotowanie do jazdy i sprawdzenie stanu technicznego pojazdu.
- Połączenie przyczepy z pojazdem.
- Jazda po łuku, parkowanie, ruszanie na wzniesieniu na placu manewrowym.
- Jazda w ruchu drogowym.
6. Odbiór dokumentu
Po zdanym egzaminie praktycznym należy zgłosić się do Wydziału Komunikacji w miejscowości Gorzyce, aby okazać dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy. Urzędnik zatwierdza wpłatę, a kierowca musi zaczekać na odbiór gotowego dokumentu.
Ile czeka się na wydanie prawa jazdy kat. T?
Gotowy dokument prawa jazdy kat. T będzie do odbioru:
- do 9 dni roboczych od dnia potwierdzenia opłaty,
- do 30 dni – jeśli pojawią się dodatkowe okoliczności do wyjaśnienia,
- do 2 miesięcy – jeśli sprawa jest bardzo skomplikowana.
Jak sprawdzić, czy prawo jazdy T jest gotowe do odbioru?
Po potwierdzeniu dokonania opłaty w urzędzie kierowca może na bieżąco sprawdzać status swojego prawa jazdy online. Aby to zrobić, należy wejść na stronę info-car.pl i podać PESEL bądź datę urodzenia, PKK oraz imię i nazwisko.
Ile jest ważne prawo jazdy w kat. T?
Obecnie nie wydaje się już dokumentów bez daty upływu ich ważności. Najdłuższy okres ważności prawa jazdy T to 15 lat. Może on zostać skrócony, jeżeli podczas badania lekarz wykryje problemy ze zdrowiem i wystawi uprawnienie do kierowania pojazdami na krótszy okres (np. z powodu postępującej wady wzroku – prawo jazdy wydaje się na 5 lat).
Wymiana prawa jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności
Gdy upłynie termin ważności posiadanego prawa jazdy, należy w pierwszej kolejności udać się do uprawnionego lekarza, w celu uzyskania orzeczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Następnie należy wypisać wniosek o wydanie nowego prawa jazdy, dokonać niezbędnych opłat (100 zł), zgromadzić wszystkie dokumenty (wniosek, fotografia, orzeczenie lekarskie, dowód uiszczenia opłaty) i złożyć je w odpowiednim dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Nie trzeba ponownie zdawać egzaminów.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 622, 1123, 1234, 1312.),
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (t.j. Dz. U. 2023 poz. 2025),
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30 maja 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. 2016 poz. 231),
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 sierpnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz.U. 2021 poz. 1426).