Czarne tablice rejestracyjne Strzelin - jak zachować stare tablice w 2024?

Autor: Judyta Cyganek Weryfikacja: 2 lutego 2024 3 min. czytania

Czarne tablice rejestracyjne

Czarne tablice rejestracyjne to relikt przeszłości, jednak po polskich drogach nadal jeżdżą samochody, które je posiadają. Czy jest to legalne? Czy można wyrobić czarne tablice rejestracyjne w miejscowości Strzelin? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Czarne tablice rejestracyjne do kiedy były wydawane?

Czarne tablice rejestracyjne oznaczają, że samochód rejestrowano przed 2000 rokiem, gdyż wydawano je od 1976 do niemalże połowy 2000 roku. Od 1 maja 2000 roku w Polsce wydaje się białe tablice rejestracyjne. Czarne tablice nadal cieszą się popularnością, szczególnie wśród miłośników dawnej motoryzacji, jednak teraz dużo trudniej jest je zdobyć.

Czy jeżdżenie na czarnych tablicach rejestracyjnych jest legalne?

W świetle prawa jazda z czarnymi blachami” nie jest zakazana. Kierowca bez żadnych problemów może poruszać się pojazdem ze starymi, oryginalnymi tablicami rejestracyjnymi.

Czy można wyrobić czarne tablice w wydziale komunikacji w miejscowości Strzelin?

Niestety nie ma takiej możliwości. Wydział komunikacji w miejscowości Strzelin wydaje 4 rodzaje tablic:

Dyplomatyczne niebieskie tablice rejestracyjne wydawane są przez wojewodę mazowieckiego.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak wyrobić czarne tablice rejestracyjne?

Jak wyrobić czarne tablice rejestracyjne?

Jeżeli nie w wydziale komunikacji, to gdzie wyrobić stare tablice? Ponad 20 lat po wycofaniu czarnych blach”, ich zdobycie niestety nie jest już takie proste. Jest na to jednak kilka sposobów  najczęściej korzystają z nich miłośnicy zabytkowych pojazdów.

Kupno używanego samochodu

Wielu miłośników motoryzacji marzy o tym, aby mieć czarne tablice rejestracyjne. Jak zachować czarne blachy”? Jednym ze sposobów jest kupno samochodu, który je posiada. Wówczas nowy właściciel może zachować dotychczasowe tablice. Wystarczy, aby podczas przerejestrowywania pojazdu nie wnioskował o wydanie nowych tablic.

Zakup nowej tablicy

Nowe czarne tablice rejestracyjne

Jeżeli kierowcy bardzo zależy na nowych, czarnych blachach”, musi je wykonać samodzielnie lub zamówić przez Internet. Warto jednak skonsultować decyzję z Wydziałem Komunikacji w miejscowości Strzelin  urzędnik zdecyduje, czy zakup tablic lub ich wykonanie jest zgodne z prawem.

Zgubione czarne tablice rejestracyjne  co robić?

Jeżeli kierowca posiadający samochód z czarnymi blachami” przez przypadek je zgubi, będzie musiał stanąć przed wyborem  czy chce wyrobić nowe, białe tablice, czy też zamówić czarną tablicę w Internecie. Wydział komunikacji w miejscowości Strzelin nie wyda mu nowych czarnych tablic.

Zgubienie tablicy rejestracyjnej w miejscowości Strzelin może zakończyć się zarówno jej odnalezieniem, jak i koniecznością wyrobienia nowej blachy”.

Podstawa prawna  


Gdzie załatwić sprawę czarne tablice rejestracyjne w miejscowości Strzelin?

Aby załatwić sprawę czarne tablice rejestracyjne w miejscowości Strzelin, należy skontaktować się z instytucją Starostwo Powiatowe w Strzelinie pod adresem ul. Kamienna 10 w miejscowości .

Starostwo Powiatowe w Strzelinie

adres: ul. Kamienna 10, 57-100 Strzelin

tel. +48713923016 

strona www rezerwacja kolejki

Otwarte w poniedziałek od 07:30 godziny otwarcia

pon: 07:30-15:30
wt: 07:30-18:00
śr-czw: 07:30-15:30
pt: 07:30-13:00
sob-niedz: nieczynne

Judyta Cyganek-Greń to z wykształcenia redaktorka i edytorka tekstów z kilkuletnim doświadczeniem. Wnikliwe sprawdza opisy wniosków i dba o to, aby były możliwie jak najbardziej zrozumiałe dla czytelników. Jej lekkie pióro pozwala jej tworzyć przystępne treści, nawet jeżeli nie sprzyja temu ich tematyka.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji