Spore zmiany dla kierowców. Czym jest Pakiet Deregulacyjny?

11 listopada 2020 | Aktualizacja: 12 listopada 2020 | 4 min. czytania

Od początku października kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC. To zaledwie pierwsza ze zmian dla kierowców, a czeka nas ich o wiele więcej. Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Ministerstwem Infrastruktury przygotowało szereg zmian, aby ułatwić życie kierowcom i właścicielom pojazdów. 

Spore zmiany dla kierowców. Czym jest Pakiet Deregulacyjny?
Spore zmiany dla kierowców. Czym jest Pakiet Deregulacyjny?

Nowa era dla kierowców 

Od 1 października zniknęła konieczność posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Pierwszy raz o zmianie przepisów usłyszeliśmy pod koniec sierpnia, kiedy prezydent RP podpisał ustawę. Nowe przepisy będą wchodziły w życie w sporych odstępach czasowych – wynika to przede wszystkim z potrzeby przygotowania do ich wprowadzenia. 

- Od 1 października tego roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia zawarcia umowy na polisę OC. Było to możliwe m.in. dzięki elektronicznej bazie CEPIK. Podczas kontroli drogowej policjanci mogą elektronicznie weryfikować informacje. Czas na kolejne usprawnienia. – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Pakiet deregulacyjny – co to takiego?

Pakiet deregulacyjny to ustawa o zmianach w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz w kilku innych ustawach. Zmiany te mają wprowadzić szereg ułatwień zarówno dla właścicieli pojazdów jak i kierowców. Przewidziano również uproszczenie procedur rejestracji pojazdu, która niejednemu posiadaczowi pojazdu spędziła sen z powiek. 

"Pakiet deregulacyjny" to również nowe e-usługi, a wśród nich możliwość rejestracji pojazdu online. Raport wygenerowany w usłudze "Mój pojazd", stanie się dokumentem urzędowym. Zniesiony zostanie także obowiązek wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

Jakie czekają nas ułatwienia? 

Przede wszystkim pojawi się prawo jazdy on-line – oznacza to, że nie otrzymamy mandatu za brak posiadania przy sobie dokumentu. Zniknie również konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego gdy skończy się na nim miejsce na pieczątki. Sporym ułatwieniem będzie brak konieczności zmiany tablic rejestracyjnych po zakupie samochodu używanego, który już jest zarejestrowany w Polsce, niezależnie od powiatu. W tej chwili taka możliwość dotyczy tylko nabywców z tego samego powiatu lub miasta na prawach powiatu. Poza tym, karty pojazdu oraz naklejki kontrolne nie będą już wydawane – pozwoli to zaoszczędzić kierowcom 75,50, bo właśnie tyle kosztowało wydanie karty pojazdu.  

Terminy wejścia w życie przepisów

Okazuje się niestety, że na część konkretnych terminów przyjdzie nam jeszcze poczekać. Nie oznacza to jednak, że nie wiemy zupełnie nic! Poniżej prezentujemy kalendarium wejścia niektórych z wcześniej wymienionych zmian w życie.

  • 4 września 2020 – możliwość rejestracji pojazdu w imieniu kupującego przez firmę zajmującą się sprzedażą nowych samochodów.
  • 4 grudnia 2020 - nie będzie już obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego po wyczerpaniu miejsc na pieczątki potwierdzające przeprowadzenie obowiązkowego badania technicznego.
  • 5 grudnia - będzie można zostawić w domu fizyczny dokument prawa jazdy, nie martwiąc się o otrzymanie mandatu.
  • 24 miesiące od ogłoszenia pakietu deregulacyjnego (wakacje 2022) – koniec wydawania naklejek kontrolnych oraz karty pojazdu. 

W pozostałych kwestiach, m.in. w sprawie możliwości zatrzymania dotychczasowych tablic rejestracyjnych bez względu na poprzednie miejsce zarejestrowania i możliwości czasowego wycofania z ruchu samochodu, konkretne daty nie zostały jeszcze ustalone. Dokona tego właściwy minister, jednak ciężko powiedzieć, kiedy to nastąpi. 

Coraz mniej dokumentów

Celem Pakietu deregulacyjnego jest właśnie zmniejszenie ilości dokumentów, które za każdym razem musiał wozić ze sobą kierowca. Zwraca się również uwagę na znaczne ograniczenie biurokracji – a co za tym idzie – kolejek w najbardziej obleganym dziale w Urzędach Miasta, wydziale komunikacji.