Punkty karne – jak sprawdzić ich ilość?

29 grudnia 2021

Wielu kierowcom zdarza się popełniać wykroczenia drogowe, za które – oprócz mandatów – otrzymują także punkty karne. Przekroczenie ich limitu skutkuje m.in. utratą prawa jazdy. Jak sprawdzić, ile zgromadziliśmy punktów karnych i czy mogą się one resetować? Zapoznaj się z poniższym artykułem.

Punkty karne – jak sprawdzić ich ilość?
Punkty karne – jak sprawdzić ich ilość?

Limit punktów karnych

Punkty karne można otrzymać za wiele wykroczeń drogowych, m.in. za znaczne przekroczenie prędkości czy jazdę bez ważnego przeglądu technicznego. Doświadczony kierowca, czyli taki, który posiada prawo jazdy dłużej niż rok, może zgromadzić na swoim koncie maksymalnie 24 punkty karne, zanim zostaną z tego tytułu wyciągnięte konsekwencje. W przypadku osób mających prawo jazdy krócej, maksymalny limit to 20 punktów.

Przekroczenie limitu punktów karnych – czym grozi?

Kiedy kierowca osiągnie limit punktów karnych (24 lub 20, w zależności od długości okresu posiadania prawa jazdy), musi liczyć się z konsekwencjami. Wówczas może zostać wysłany na powtórny egzamin na prawo jazdy, który sprawdzi jego kompetencje, oraz na badania psychologiczne. W skrajnych przypadkach, cofane są uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Czy punkty karne się kasują?

Czy ilość punktów karnych może zostać zmniejszona? Owszem, jednak aby tak się stało, spełnione muszą zostać określone warunki. Punkty zostają usunięte z konta kierowcy, jeżeli wykroczenie, za które je otrzymał się przedawni (minie rok od jego popełnienia). Kierowca może także sam postarać się o zmniejszenie liczby punktów karnych, poprzez ukończenie specjalnego szkolenia w WORD, które zmniejsza liczbę punktów karnych o 6.

Jak sprawdzić stan punktów karnych?

Gdy chcemy dowiedzieć się, ile punktów karnych posiadamy na swoim koncie, możemy sprawdzić to bez wychodzenia z domu. Umożliwia to platforma obywatel.gov.pl, na której, po zalogowaniu się profilem zaufanym, można sprawdzić stan punktów karnych. Dokładną instrukcję postępowania znajdziesz tutaj.


Powiązane sprawy