ZUS sam będzie pozyskiwał dane o kwarantannie i izolacji domowej!

9 listopada 2020

Pobierasz zasiłki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i trafiłeś na kwarantannę? Teraz nie musisz się martwić dostarczeniem decyzji Sanepidu do ZUS-u lub pracodawcy! Dane o kwarantannie i izolacji będą pozyskiwane automatycznie, co jest sporym ułatwieniem zarówno dla petentów, jak i Sanepidu. 

ZUS sam będzie pozyskiwał dane o kwarantannie i izolacji domowej!
ZUS sam będzie pozyskiwał dane o kwarantannie i izolacji domowej!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych z kolejnym udogodnieniem

Aby otrzymać zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, niezbędna jest informacja o odbywanej kwarantannie. Dzięki nowemu udogodnieniu wprowadzonemu przez ZUS, nie trzeba się już martwić o dostarczenie decyzji Sanepidu. Dotyczy to również zwolnienia lekarskiego wystawionego z powodu przebywania w izolacji domowej. 

- Wprowadzamy kolejne udogodnienie dla naszych klientów. Zdajemy sobie sprawę w jak trudnej sytuacji znajdują się osoby, które są na kwarantannie lub izolacji. Dlatego zapadła decyzja, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie sam pozyskiwać dane o osobach, które odbywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek – wyjaśnia profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Przejdź kwarantannę bez problemów!

Wcześniej do wypłaty zasiłków chorobowych oraz opiekuńczych potrzebna była decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Teraz jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie samodzielnie pozyskiwał dane o odbywanej kwarantannie lub izolacji domowej z systemu informacyjnego Centrum e-Zdrowia – właśnie tam zapisywane są interesujące nas informacje. Dotyczy to osób, których kwarantanna lub izolacja trwała w dniu 22 października lub zaczęła się po tym dniu. 

- W ten sposób przejmiemy niektóre zadania Sanepidu, odciążymy inspektorów od wydawania decyzji o kwarantannie lub izolacji. Informacje z systemu e-Zdrowie będą pobierane raz dziennie. Wiemy, że na te dane bardzo czekają pracodawcy. Uprości to działanie w ustalaniu uprawnień do zasiłków chorobowych i wynagrodzeń - wskazała Gertruda Uścińska.

Gdzie znajdziesz dane o kwarantannie i izolacji domowej? 

Po wejściu w życie zmian w przepisach, dane o odbywanej kwarantannie i izolacji będą przekazywane przez ZUS pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Na podstawie informacji zawartych w nowej zakładce „Kwarantanna i izolacja domowa”, płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe i zasiłek opiekuńczy. Te same dane będą się pojawiały również na profilu PUE ZUS ubezpieczonego.

Regionalny rzecznik prasowy ZUS Beata Kopczyńska przypomina jednak, aby w razie skierowania na kwarantannę lub izolację domową mimo wszystko poinformować swojego pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy. W dzisiejszych czasach jest wiele sposobów przekazywania informacji – można to zrobić na przykład telefonicznie bądź mailowo.