Zmiany w programie 300+. Staraj się o środki na wyprawkę szkolną dla dziecka!

2 sierpnia 2021 | 3 min. czytania

Kolejny rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, co jest równoznaczne z rozpoczęciem naboru wniosków w ramach programu „Dobry Start”. Jednakże, od zeszłego roku, w programie zaszło kilka istotnych zmian, o których powinien wiedzieć każdy opiekun, chcący starać się od 300 złotych na szkolną wyprawkę. Jakich?

Zmiany w programie 300+. Staraj się o środki na wyprawkę szkolną dla dziecka!
Zmiany w programie 300+. Staraj się o środki na wyprawkę szkolną dla dziecka!

Zmiany w programie 300+

2021 rok przyniósł kilka zmian w programie. Od początku roku wnioski o 300+ można składać wyłącznie przez Internet. Pieczę nad programem sprawuje teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wypłata świadczeń będzie możliwa tylko na rachunki bankowe. Zmiana jest odpowiedzią na zachowania osób korzystających ze świadczenia w ostatnich latach – w 3 ostatnich naborach wniosków, z opcji złożenia dokumentów online skorzystało aż 72% składających. Wcześniej było to zaledwie 48%. Rodzice najchętniej korzystają przy tym z bankowości elektronicznej, następnie z PUE ZUS, zaś najrzadziej używają w tym celu portalu Empatia.

Nabór wniosków

Tegoroczny nabór wniosków w ramach programu „Dobry Start” rozpoczął się 1 lipca. Dotychczas Polacy złożyli ponad milion wniosków. Pierwsze wypłaty rozpoczęły się 22 lipca – 300 złotych otrzymali rodzice, którzy złożyli dokumenty na początku lipca. To, kiedy środki trafią na konta bankowe świadczeniobiorców, zależy od czasu złożenia wniosku. Jeżeli zostanie to zrobione do końca sierpnia, wówczas wypłata nastąpi nie później niż do 30 września. Zaś jeśli wniosek wpłynie do systemu w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie, pieniądze trafią na konto w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Jak skorzystać z programu „Dobry Start”?

O świadczenie 300+ w ramach programu „Dobry Start” mogą starać się wszystkie rodziny z dziećmi do 20. roku życia, bez względu na osiągane dochody. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, wniosek można złożyć do ukończenia przez nie 24 lat. Ze świadczenia nie mogą skorzystać rodzice dzieci chodzących do przedszkola oraz studentów. 

Wniosek składa jedno z rodziców dziecka – jeżeli nie mieszkają razem, robi to ten, który sprawuje fizyczną opiekę nad dzieckiem. Jeżeli oboje złożą wniosek, ZUS będzie musiał ustalić, które z nich sprawuje opiekę nad małoletnim. 

Obecnie wniosek można składać wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem bankowości internetowej, Portal Usług Elektronicznych ZUS oraz portal Empatia. Tegoroczny nabór zakończy się 30 listopada. 


Powiązana sprawa