Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje: firmy mogą złożyć wniosek o odroczenie płatności składek

13 kwietnia 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał oświadczenie, w którym poinformował o możliwości złożenia przez przedsiębiorców wniosku o odroczenie płatności składek. Jest to szansa dla tych, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu z ich opłacania na kolejne miesiące.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje: firmy mogą złożyć wniosek o odroczenie płatności składek
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje: firmy mogą złożyć wniosek o odroczenie płatności składek

ZUS wyciąga pomocną dłoń

Przedsiębiorcy otrzymali dodatkową formę pomocy, dzięki której czekanie na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek staje się znacznie łatwiejsze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, iż pojawiła się możliwość złożenia wniosku o odroczenie terminu płatności składek. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli w spokoju poczekać na wejście w życie przepisów dotyczących zwolnienia z opłat na kolejne, nadchodzące miesiące. Mowa tutaj rzecz jasna o postanowieniach zawartych w Tarczy antykryzysowej 9.0 – firmy działające pod konkretnymi kodami PKD będą mogły liczyć właśnie m.in. na zwolnienie z opłacania składek ZUS na kolejne miesiące 2021 roku. Przepisy dotyczą również składek już opłaconych – firmy będą mogły uzyskać zwrot nadpłaty bądź przeznaczyć ją na przyszłe składki. 

-Zwracamy się do właścicieli firm, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za kolejne miesiące i nie wiedzą, czy mają opłacać składki czy nie, żeby złożyli wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiącinformuje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Kogo dotyczy?

Wniosek o odroczenie płatności składek dotyczy przedsiębiorców, dla których termin na opłacenie składek za marzec upłynął 10 kwietnia. Do ich grona zaliczają się między innymi osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie. Dzięki możliwości złożenia wniosku o odroczenie płatności, firmy mogą pozwolić sobie na przykład na miesiąc zwłoki. Umożliwia to poczekanie na wejście w życie przepisów o zwolnienie z płatności składek ZUS na kolejne miesiące 2021 roku, będących częścią Tarczy antykryzysowej 9.0. Wniosek o odroczenie terminu płatności składek (RSO) należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS. Przez pandemię nie ma możliwości złożenia wniosku osobiście w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Rzecznik ZUS zadeklarował, że wnioski będą rozpatrywane najszybciej, jak to możliwe.