Trwa Narodowy Spis Ludności. Rachmistrzowie zaczynają przeprowadzać wywiady w domach

28 czerwca 2021 | 3 min. czytania

Od środy, 23 czerwca, wywiady w ramach spisu powszechnego mogą być przeprowadzane w formie bezpośredniej. Rachmistrzowie zaczynają odwiedzać obywateli w domach.

Trwa Narodowy Spis Ludności. Rachmistrzowie zaczynają przeprowadzać wywiady w domach
Trwa Narodowy Spis Ludności. Rachmistrzowie zaczynają przeprowadzać wywiady w domach

Trwa spis powszechny

Wcześniej, przez pandemię koronawirusa, rachmistrzowie nie odwiedzali domów Polaków, jednak teraz uległo to zmianie. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że od środy, 23 czerwca, rachmistrzowie rozpoczynają wywiady bezpośrednie w ramach narodowego spisu powszechnego. Wizyty urzędnika mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się przez internet bądź telefonicznie. GUS przypomina, że nie można odmówić przekazania informacji rachmistrzowi, co jest zgodne z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 roku. 

Jak rozpoznać rachmistrza?

Oszuści z pewnością będą chcieli wykorzystać niewiedzę obywateli, dlatego zanim udzielisz rzekomemu rachmistrzowi informacji, upewnij się, iż na pewno masz do czynienia z pracownikiem GUS. Pamiętaj, że każdy rachmistrz ma identyfikator, który zawiera jego imię, nazwisko, zdjęcie, numer identyfikatora, a także hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego. Oprócz tego na identyfikatorze znajduje się podpis podmiotu upoważnionego do wystawienia identyfikatora oraz zaznaczono okres, na jaki dany identyfikator został wystawiony.

Jeśli mimo okazania identyfikatora nie jesteś pewien, czy na pewno masz do czynienia z rachmistrzem, możesz potwierdzić jego tożsamość również na inne sposoby. Służy do tego specjalnie przygotowana aplikacja, która jest dostępna na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/. W razie wątpliwości można również zadzwonić na spisową infolinię pod numer 22 279 99 99. Po uzyskaniu połączenia, należy wybrać 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza. W każdym momencie o sprawdzenie tożsamości rachmistrza można poprosić również policję.

Narodowy spis powszechny – jak się spisać? 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietna tego roku i potrwa do końca września. Udział w nim jest obowiązkowy – za niespisanie się grozi kara pieniężna do 5 tysięcy złotych. Jak się spisać? Można tego dokonać samodzielnie przez Internet, za pośrednictwem strony https://nsp2021.spis.gov.pl/, lub telefonicznie, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Dodatkowo osoby, które dokonają samospisu przez Internet, mogą wziąć udział w loterii spisu powszechnego. Jedną z nagród głównych jest samochód Toyota Yaris. Można wygrać również karty przedpłacone o wartości 1000 lub 500 złotych.