To już pewne! Duże zmiany w programie 500 plus!

18 października 2021

Jakiś czas temu pisaliśmy o możliwych zmianach w programie 500 plus. W czwartek, podczas obrad Sejmu, stały się one faktem. Posłowie odrzucili sprzeciw senatorów wobec nowelizacji. Jakie zmiany będą obowiązywały od nowego roku rozliczeniowego?

To już pewne! Duże zmiany w programie 500 plus!
To już pewne! Duże zmiany w programie 500 plus!

Zmiany przegłosowane

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu, posłowie odrzucili sprzeciw Senatu wobec zmian w programie 500 Plus. Wniosek o odrzucenie uchwały Senatu poparło 237 posłów, 209 wyraziło sprzeciw, zaś 1 wstrzymał się od głosu. Senat opowiedział się za odrzuceniem ustawy z kilku powodów; senatorzy obawiają się, że nowe zasady przyznawania świadczenia mogą prowadzić do wykluczenia części społeczeństwa z dostępu do 500 plus – chodzi tutaj przede wszystkim o składanie wniosków włącznie przez Internet. Obawiają się także, że koszty obsługi programu przekazanego w ręce ZUS zostały ustalone nieadekwatnie do zakresu obowiązków. 

500 plus – jakie zmiany w programie?

Nowelizacja wprowadzi kilka znaczących zmian w programie 500 Plus. Przede wszystkim, obsługa przyznawania świadczeń zostanie oddana w ręce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – dotychczas zajmowały się tym samorządy. Wniosek o świadczenie będzie można złożyć tylko i wyłącznie w formie elektronicznej, poprzez platformę PUE ZUS, Emp@tia lub bankowość internetową. Ponadto wypłata świadczenia będzie możliwa wyłącznie na konto bankowe. Nowe zasady będą obowiązywać od początku następnego okresu rozliczeniowego.

Czy kwota 500 plus wzrośnie?

Z niedawnego badania przeprowadzonego przez Business Insider wynika, że aż 70% osób, które pobiera świadczenie, uważa, że jego kwota powinna wzrosnąć. Wynika to przede wszystkim z rosnących cen produktów, co spowodowane jest dużą inflacją. Czy rząd planuje podnieść kwotę świadczenia? Już od jakiegoś czasu krążą plotki na ten temat, jednak dotychczas nie pojawiła się żadna oficjalna informacja potwierdzająca zwiększenie tej kwoty.


Powiązana sprawa