Tarcza antykryzysowa 7.0 – na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy ze strony ZUS?

1 lutego 2021 | Aktualizacja: 5 lutego 2021

Już od 1 lutego 2021 roku przedstawiciele określonych branż będą mogli starać się o otrzymanie kolejnego świadczenia postojowego oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek za grudzień 2020 oraz styczeń tego roku. Komu przysługują świadczenia w ramach kolejnej tarczy? 

Tarcza antykryzysowa 7.0 – na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy ze strony ZUS?
Tarcza antykryzysowa 7.0 – na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy ze strony ZUS?

Świadczenie postojowe

Na ponowne świadczenie postojowe mogą liczyć osoby prowadzące działalność gospodarczą na podstawie przepisów Prawa przedsiębiorców, których rodzaj działalności jest oznaczony kodem PKD wymienionym w nowej, 7 wersji Tarczy antykryzysowej. W zależności od prowadzonej działalności, świadczenie przysługuje raz lub maksymalnie dwukrotnie. Jego wartość będzie taka sama jak wcześniej wypłacone świadczenie postojowe – 2080 lub 1300 złotych. Wniosek w tej sprawie można składać od 1 lutego, a najpóźniej powinien on trafić do ZUS-u w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii. 

Zwolnienie ze składek ZUS

Aby starać się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS za styczeń 2021 lub za grudzień 2020 oraz styczeń 2021, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim sporą rolę odgrywa w tej sytuacji rodzaj przeważającej działalności – jej kod PKD musi być wymieniony w Tarczy antykryzysowej 7.0, aby móc starać się o zwolnienie ze składek. Kolejnym kryterium jest przychód z działalności – musi być on niższy o co najmniej 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w poprzednim miesiącu lub analogicznym miesiącu poprzedniego roku. Osoba starająca się o zwolnienie ze składek musiał być zgłoszony w ZUS jako płatnik składek przed 1 listopada 2020 roku.

Wniosek można składać od 1 lutego, a termin ich przyjmowania upływa 31 marca 2021 roku. Do 28 lutego należy dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za styczeń 2021 lub za styczeń 2021 i grudzień 2020.

Składanie wniosków

Zarówno w przypadku ponownego świadczenia postojowego jak i zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS, wniosek można złożyć tylko i wyłącznie przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dla ułatwienia wnioski oznaczone są specjalnymi skrótami – wniosek o ponowne świadczenie postojowe ma skrót RSP-DD7, zaś o zwolnienie ze składek – RDZ-B7. Takie oznaczenia pomagają w szybszym odnalezieniu odpowiedniego dokumentu. Przypominamy, że oba wnioski można składać już od 1 lutego