Świadczenie na zakup dekodera 2022. Kto będzie mógł z niego skorzystać?

14 lutego 2022 | Aktualizacja: 5 kwietnia 2022

Gospodarstwa domowe w trudnej sytuacji materialnej będą mogły wnioskować o świadczenie na zakup dekodera telewizyjnego. Jaką kwotę będzie można otrzymać oraz jak i kiedy złożyć wniosek?

Świadczenie na zakup dekodera 2022. Kto będzie mógł z niego skorzystać?
Świadczenie na zakup dekodera 2022. Kto będzie mógł z niego skorzystać?

Sejm przyjął ustawę

W wtorek 8 lutego Sejm przyjął ustawę dotyczącą świadczenia na zakup dekodera telewizyjnego. Wsparcie skierowanie jest głównie do rodzin mających trudną sytuację materialną, które nie mogą sobie pozwolić na zakup dekodera. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 424 posłów.

Wniosek o dofinansowanie do zakupu dekodera – dla kogo?

Wedle ustawy, na dofinansowanie do zakupu dekodera będą mogły liczyć najuboższe gospodarstwa domowe. Wnioski będzie można składać jeszcze w tym roku, ze względu na wprowadzenie nowego standardu odbierania telewizji naziemnej. Wnioski będzie można składać elektronicznie, za pośrednictwem platformy gov.pl lub w placówce Poczty Polskiej. 

Nowy standard telewizji naziemnej

Przejście na nadawanie w nowym standardzie zostało podzielone na 4 etapy, aby stopniowo wprowadzać nowy standard dla kolejnych województw:

  • 1. etap – od 28 marca 2022 – dla województw dolnośląskiego i lubuskiego,
  • 2. etap – od 25 kwietnia 2022 – dla województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego,
  • 3. etap – od 23 maja 2022 – dla województw łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego,
  • 4. etap - od 27 czerwca 2022 – dla województw lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Więcej informacji na temat świadczenia i zasad jego przyznawania poznamy już wkrótce.