Składki ZUS w 2023 roku ostro pójdą w górę? Przedsiębiorcy mają powody do obaw

To trudny czas dla przedsiębiorców, którzy nadal walczą ze skutkami pandemii. Inflacja i kryzys gospodarczy sprawiają, że prowadzenie własnego biznesu staje się coraz bardziej trudne. Niestety, to nie koniec kłopotów – od początku przyszłego roku będą musieli także płacić wyższe składki do ZUS.

Składki ZUS w 2023 roku ostro pójdą w górę? Przedsiębiorcy mają powody do obaw
Składki ZUS w 2023 roku ostro pójdą w górę? Przedsiębiorcy mają powody do obaw

Trudny czas dla przedsiębiorców

Wielu przedsiębiorców nadal walczy z długofalowymi skutkami pandemii, rosnącymi cenami i kryzysem. Gwoździem do trumny był Polski Ład, który jeszcze bardziej skomplikował kwestie podatkowe. Ogromnym szokiem dla przedsiębiorców była również reforma składki zdrowotnej. Niestety, w najbliższym czasie przedsiębiorcy nie będą mogli odetchnąć z ulgą – nadchodzą bowiem zmiany, które – wbrew pozorom – nie są bardzo zaskakujące. Mowa tutaj oczywiście o składkach ZUS.

Wyższe składki na ZUS od 2023 roku

Kolejnym ciosem skierowanym w przedsiębiorców będą rosnące składki na ZUS. Należy pamiętać, że ich wysokość uzależniona jest od przeciętnego wynagrodzenia, które stale rośnie. Ministerstwo Finansów przesłało do Rady Dialogu Społecznego informację, że prognozowana wysokość przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku wyniesie 6839 zł. Jednak już teraz możemy być niemalże pewni, że kwota ta jeszcze wzrośnie, a co za tym idzie – wzrośnie również wysokość składek ZUS. Jeżeli jednak podany przez Ministerstwo Finansów wskaźnik się utrzyma, wówczas składki wzrosną o 187 złotych!

W ciągu kolejnych miesięcy dowiemy się, jak bardzo wzrosną składki ZUS w 2023 roku, gdyż sytuacja jest rozwojowa.