Rusza program Czyste Powietrze Plus!

11 lipca 2022

15 lipca rusza nabór wniosków w ramach nowego programu Czyste Powietrze Plus. Różnica względem standardowego programu jest znacząca – w ramach Czystego Powietrza Plus, beneficjent może otrzymać prefinansowanie, czyli wypłatę środków przed rozpoczęciem inwestycji.

Rusza program Czyste Powietrze Plus!
Rusza program Czyste Powietrze Plus!

Nowości w programie Czyste Powietrze

Osoby, które dotychczas nie skorzystały z programu Czyste Powietrze, mają okazję wybrać bardziej korzystny dla siebie wariant programu. Mowa tu o programie Czyste Powietrze Plus, który wystartuje już 15 lipca. Założeniem jest ułatwienie korzystania z dotacji na wymianę źródła ogrzewania bądź ocieplania budynku.

Część kwoty przed rozpoczęciem przedsięwzięcia

Program Czyste Powietrze Plus zakłada znaczącą zmianę – beneficjent, który uzyska dofinansowanie, otrzyma jego część przed rozpoczęciem inwestycji. 

- Istotą tego programu jest to, że dajemy przedpłatę, czyli uruchamiamy dotację jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, co pomoże osobom najuboższym. Tym, którzy chcą wymienić piec w swoim domu, ale często nie mają pieniędzy, żeby podjąć się takiej inwestycji z własnych środków. – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Czyste Powietrze + jest skierowane do beneficjentów 2. i 3. części programu „Czyste Powietrze”. Dodatkowo, z rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby, które wcześniej nie pobierały dofinansowania. 

Prefinansowanie, które można otrzymać przed realizacją inwestycji, może wynosić do 50% najwyższej możliwej wysokości dotacji. Więcej na temat programu znajdziecie na stronie dedykowanej programowi Czyste Powietrze.


Powiązana sprawa