Przedsiębiorcy pokrzywdzeni przez zamknięcie cmentarzy otrzymają wsparcie!

2 listopada 2020

Ogłoszona na ostatni moment decyzja rządu dotycząca zamknięcia cmentarzy szczególnie odbiła się na małych przedsiębiorcach, którzy z niecierpliwością czekali na dzień Wszystkich Świętych, aby sprzedać swój długo przygotowywany towar. Na szczęście z pomocą przychodzą samorządy i sprawca całego zamieszania, czyli sam rząd. 

Przedsiębiorcy pokrzywdzeni przez zamknięcie cmentarzy otrzymają wsparcie!
Przedsiębiorcy pokrzywdzeni przez zamknięcie cmentarzy otrzymają wsparcie!

Zamknięcie cmentarzy – katastrofa dla małych handlarzy

Decyzja o zamknięciu cmentarzy została ogłoszona 30 października przed godziną 16:00. Takie posunięcie ze strony rządu miało ogromny wpływ na działalność drobnych handlarzy, którzy stracili niepowtarzalną okazję na sprzedaż swojego towaru w postaci kwiatów. Na desperackie apele przedsiębiorców odpowiedziały samorządy oraz rząd. 

Prezydenci największych miast wyciągnęli pomocną dłoń do przedsiębiorców – Rafał Trzaskowski ogłosił, że Warszawa pomoże przycmentarnym handlarzom. Pomoc polega na udzieleniu pozwolenia na handel bez dodatkowych opłat w miejscach zapisanych na specjalnie stworzonej liście. Podobną decyzję podjął prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Poinformował, że „chcąc ograniczyć straty kupców z powodu zamknięcia przez rząd cmentarzy, podjęliśmy decyzję o umożliwieniu im handlu na Junikowie i Miłostowie do przyszłej niedzieli, bez dodatkowej opłaty”. Zaapelował do mieszkańców miasta, aby kupowali kwiaty i ozdabiali swoje mieszkania i balkony, jednocześnie wpierając małych handlarzy. 

Z ciekawą inicjatywą wyszedł prezydent Chełma, który postanowił, że miasto odkupi niesprzedane kwiaty i zasadzi je na terenach zielonych. Podobnie zadecydował Marcin Krupa, prezydent Katowic: „Biorąc pod uwagę aktualną sytuację podjąłem decyzję, że od poniedziałku Zakład Zieleni Miejskiej rozpocznie akcję odkupywania od katowickich przedsiębiorców kwiatów, których nie udało się im sprzedać. Rośliny posłużą ozdobieniu miejsc pamięci w całym mieście".

Rząd ogłasza wsparcie

Wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Olga Semeniuk podczas konferencji prasowej w resorcie rolnictwa ogłosiła, że przedsiębiorcy otrzymają należyte wsparcie. 

„Na ten moment możemy przedstawić taką pomoc dla wszystkich tych przedsiębiorców, którzy odnotują spadki w związku z zamknięciem cmentarzy, w wysokości 180 mln zł - to jest początek tego wsparcia dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy, nie sprzedadzą kwiatów. Chciałabym przede wszystkim powiedzieć wszystkim przedsiębiorcom, że nie pozostaną sami i państwo polskie wykaże się wsparciem finansowym" – zadeklarowała Semeniuk. 

Wiceminister podziękowała również samorządowcom, którzy wyciągnęli pomocną dłoń do małych przedsiębiorców w tym trudnym dla nich okresie. 

Dodatkowe wsparcie ogłosił również premier Mateusz Morawiecki, który zadeklarował, że samorządy, które zapłacą handlarzom na niesprzedane kwiaty otrzymują zwrot środków z „funduszu Covid". Zdecydował również, że terenowe oddziały rolnych agencji – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Rozwoju i Modernizacji Wsi odkupią kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w dniach 31 października – 2 listopada w okolicach cmentarzy.