„Program się nie sprawdził” – koniec Mieszkania Plus

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zakomunikował 17 maja 2023 roku, że Program Mieszkanie Plus „nie sprawdził się”. Inicjatywa miała stanowić nadzieję dla młodych ludzi, którzy marzą o posiadaniu własnego mieszkania. Niestety, nie przewiduje się żadnych nowych inwestycji w tej dziedzinie.

„Program się nie sprawdził” – koniec Mieszkania Plus
„Program się nie sprawdził” – koniec Mieszkania Plus

Mieszkanie Plus nie wypaliło, ja uczciwie rzecz biorąc, nie uczestniczyłem w tym procesie. Dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu plus, to znaczy zaproponuję za chwilę rozwiązanie, które zamknie ten temat. Wszyscy ci, którzy otrzymali te mieszkania, bo to jest dzisiaj najem, w ramach Mieszkania plus, na bardzo preferencyjnych warunkach wykupią te mieszkania i zamkniemy ten temat – powiedział minister Buda w programie "Rzecz o polityce" na portalu rp.pl.

Program mieszkanie plus – na czym polega? 

Od 2016 roku program Mieszkanie Plus miał stanowić szansę dla młodych ludzi, którzy pragnęli posiadać swój własny dach nad głową. Pierwszym krokiem było wynajęcie mieszkania na preferencyjnych warunkach, a następnie możliwość wykupienia go w ratach, również w atrakcyjnej cenie.

Program ten miał służyć osobom, których dochód był zbyt wysoki, aby ubiegać się o mieszkanie komunalne od gminy, lecz jednocześnie nie dysponowały odpowiednimi środkami na samodzielny zakup nieruchomości.

Jego celem było wspieranie budowy mieszkań do wynajmu, o umiarkowanych czynszach, które bazowały na rynkowych zasadach i korzystały z gruntów publicznych. Państwo zobowiązało się pokrywać koszty mieszkaniowe w pierwszych latach najmu, aby pomóc młodym ludziom w posiadaniu własnego lokalu.

Program nie spełnił oczekiwań 

Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, publicznie przyznał, że Program Mieszkanie Plus nie osiągnął oczekiwanych rezultatów. Zobowiązał się do tego, że wszyscy obecni najemcy, korzystający z preferencyjnych warunków, będą mieli możliwość wykupu swoich mieszkań, a rząd „zamknie temat”. Na razie jednak nie podano żadnych szczegółów dotyczących tego procesu.

Najwyższa Izba Kontroli przypomina, że do końca 2019 roku miało być wybudowanych 100 tys. mieszkań, a do tej pory oddano do użytku zaledwie 15 tys. Już ponad rok temu NIK informowała, że program nie spełnił oczekiwań i nie przyczynił się znacząco do rozwiązania problemów mieszkaniowych lokalnych społeczności. 

Z Mieszkania Plus nie był zadowolony również Jarosław Kaczyński, który pod koniec minionego roku przyznał, że projekt nie spełnił oczekiwań.

Sami mieszkańcy, którzy otrzymali lokale w ramach programu, również wyrażają swoje niezadowolenie. Obiecano im przystępne czynsze i możliwość wykupienia mieszkań po kilkunastu latach. Niestety, rzeczywistość okazała się inna, gdzie czynsz przewyższa koszt wynajmu mieszkania, a niedawno zaproponowana opłata „wykupienia” przekracza nawet raty komercyjnego kredytu.

Miało być tanio i dobrze. Jest drogo i pełno usterek – jak podaje TVN24, tak opisują swoje mieszkania lokatorzy.

Nowe programy mieszkaniowe

Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe mają zastąpić Program Mieszkanie Plus. Premier Mateusz Morawicki zapowiedział, że w czerwcu lub najpóźniej we wrześniu mają zostać przedstawione nowe programy mieszkaniowe. 


Powiązane sprawy