Powstanie 514 mieszkań komunalnych w 25 gminach

17 kwietnia 2023 | 3 min. czytania

W ramach programu Mieszkania Komunalne samorządy i spółki miejskie otrzymają środki na stworzenie nowych mieszkań o niskim czynszu. Budżet rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na 2023 rok to 1,65 mld zł. Dopłaty trafią do wybranych gmin. 

Powstanie 514 mieszkań komunalnych w 25 gminach
Powstanie 514 mieszkań komunalnych w 25 gminach

Rządowy program wspierania mieszkalnictwa opiera się na kilku filarach. Dla młodych ludzi, którzy chcą kupić swoje pierwsze w życiu mieszkanie, już w lipcu wystartuje program składający się z dwóch części: bezpiecznego kredytu 2% oraz oszczędnościowego Konta Mieszkaniowego. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ze względu na obecną sytuację ekonomiczną, nawet z pomocą państwa nie wszystkich stać na zakup własnego lokalu. Tu ważną rolę mają do odegrania gminy, które mocno wspieramy przy budowie mieszkań socjalnych i komunalnych, pokrywając nawet 80 proc. kosztów tworzenia nowych lokali – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Dla kogo preznaczony jest program?

Projekt polega na bezwrotnym wsparciu budownictwa z Funduszu Dopłat i zwiększeniu liczby lokali mieszkalnych. Mieszkania będą przeznaczone dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Źródłem finansowania programu są środki pochodzące z budżetu państwa. Dzięki nim ma powstać 514 mieszkań komunalnych, a 311 pustostanów i lokali w złej kondycji zostanie poddanych generalnym remontom. 

Dofinansowanie ma trafić do 25 gmin i spółek samorządowych. Pozytywną decyzję otrzymały następujące gminy:

Ile wynosi dofinansowanie? 

Budżet programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na 2023 rok, to 1,65 mld zł. Dla gmin, miast, spółek miejskich i gminnych oraz organizacji pozarządowych zostało rozdysponowane już 876 mln zł

Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii ma powstać 4011 nowych lub wyremontowanych lokali mieszkalnych oraz 267 miejsc w schroniskach i noclegowniach.

Zmiany w rządowym programie 

Społeczny pakiet mieszkaniowy działa od 2021 roku. Dzięki niemu zwiększono dofinansowanie z Funduszu Dopłat oraz wprowadzono rozwiązania ułatwiające gminom tworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, wspierających realizację lokalnej polityki mieszkaniowej (w tym podniesiono finansowe wsparcie do nawet 80 proc.).

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadziło w programie kolejne zmiany:

  • możliwość zwiększenia wsparcia w trakcie realizacji inwestycji nawet o 20 proc., z powodu rosnących cen materiałów i kosztów wykonania robót;
  • przyznanie środków dla gmin przed startem budowy.

W latach 2021 i 2022 z Funduszu przyznano ok. 2,2 mld zł dofinansowania. 


Powiązane sprawy