Pomoc dla przedsiębiorców przedłużona na drugi kwartał

6 kwietnia 2021

Podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w celu ratowania polskich przedsiębiorstw rząd przeznaczy 30 miliardów złotych na finansowanie pomocy w drugim kwartale tego roku. Dodatkowo, pomoc zostanie rozszerzona o kolejne 16 kodów PKD.

Pomoc dla przedsiębiorców przedłużona na drugi kwartał
Pomoc dla przedsiębiorców przedłużona na drugi kwartał

Pomoc przedłużona

Przedsiębiorcy mogą odetchnąć z ulgą – pomoc ze strony państwa zostanie przedłużona na kolejny kwartał. Wśród przedłużonych form pomocy znajdują się mikropożyczki bezzwrotne w wysokości 5 tysięcy złotych, umorzenie składek ZUS, postojowe oraz dopłaty do wynagrodzeń pracowników. Premier zapewnił, że tarcza będzie kontynuowana, aby ratować wiele polskich przedsiębiorstw. Nowością jest rozszerzenie pomocy na nowe branże – po dodaniu kolejnych 16 kodów PKD, wsparciem zostanie objęte 60 branż o różnych kodach PKD. Od teraz na pomoc mogą liczyć branża beauty (salony kosmetyczne i fryzjerskie) oraz sklepy sportowe, meblowe, elektroniczne i budowlane. 

-Dzisiaj na drugi kwartał tego roku chcemy uruchomić środki finansowe w łącznej kwocie do 30 miliardów złotych, by ratować polskie przedsiębiorstwazapowiedział premier podczas konferencji prasowej.

Nowa forma wsparcia dla najbardziej poszkodowanych

Premier wspomniał również o nowej formie pomocy dla tych przedsiębiorców, którzy mają problemy z opłacaniem czynszu. Chodzi tutaj głównie o najemców w galeriach handlowych, którzy często są na przegranej pozycji przy prowadzeniu negocjacji z właścicielami powierzchni. Prawdopodobne jest, że rząd będzie przyznawał dopłaty do czynszu, jednak na ten moment nic jeszcze nie jest pewne. Premier wspomniał również o dodatkowym wsparciu dla najbardziej poszkodowanych przez obostrzenia i pandemię branż – gastronomii i hotelarstwa. Mogą one liczyć na dofinansowanie środków dezynfekcji, które z pewnością przydadzą się w przyszłości, gdy branże te zaczną ponownie działać.

-Branża gastronomiczna i hotelarska będą miały kontynuowane mechanizmy wsparcia po zakończeniu tej fali. Będą to dodatkowe mechanizmy finansowania ich działańpoinformował Mateusz Morawiecki.

Rząd ma w planach również wprowadzenie dodatkowych form wsparcia dla najbardziej poszkodowanych branż, takich jak turystyka, gastronomia czy lotnictwo. Na ten moment nie wiadomo jednak, na czym będzie polegał zapowiadany „wielki restart branż”, o którym mówił podczas konferencji prasowej wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin.

-Przygotowujemy program szerokiego restartu branż, które ucierpiały szczególnie, jak gastronomia, turystyka czy lotnictwopowiedział Gowin podczas konferencji.