Od 1 stycznia 2022 roku TAX Free będzie działał na nowych zasadach!

Resort finansów poinformował, że od 1 stycznia 2022 roku zacznie działać nowy TAX Free. Nowe zasady mają stanowić spore ułatwienie zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla podróżnych. 

Od 1 stycznia 2022 roku TAX Free będzie działał na nowych zasadach!
Od 1 stycznia 2022 roku TAX Free będzie działał na nowych zasadach!

Zmiany w TAX Free

Już od 1 stycznia przyszłego roku TAX Free będzie działał na nowych zasadach – wszyscy sprzedawcy będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów TAX Free w formie elektronicznej. W tym celu Krajowa Administracja Skarbowa udostępni im zupełnie nowe narzędzie – Krajowy System Teleinformatyczny TAX FREE, który będzie służył nie tylko do wystawiania i rejestrowania e-dokumentów z tym związanych, ale również do prowadzenia ewidencji wypłaconego zwrotu podatku VAT podróżnym. Nowy system zostanie uruchomiony w formie e-usługi na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Tuż po dokonaniu rejestracji, przedsiębiorca będzie musiał wskazać miejsca, w których będzie dokonywał sprzedaży oraz zwrotu podatku przez procedurę TAX Free.

Rejestracja na platformie PUESC będzie dostępna od 1 lipca tego roku, aby dać przedsiębiorcom wystarczająco dużo czasu na dostosowanie swojego biznesu do nowych zasad. 

Ułatwienie?

Nowe rozwiązania związane z TAX Free mają za zadanie ułatwić życie zarówno przedsiębiorcom, jak i podróżnym. Dzięki wprowadzeniu nowego systemu przedsiębiorca nie będzie musiał dołączać do dokumentu TAX Free paragonu z kasy rejestrującej, gdyż wszystkie wystawiane przez niego dokumenty będą elektroniczne. Przedsiębiorcy muszą się jednak przygotować na dokonanie pewnych zmian – będą musieli korzystać z kas online, jeżeli już sprzedają, lub dopiero mają zamiar rozpocząć sprzedaż w systemie TAX Free. Resort finansów podkreśla, że wprowadzane zmiany są odpowiedzią na apele przedsiębiorców.

-Z nowego rozwiązania skorzystają przedsiębiorcy, jak i podróżni. Nowe rozwiązanie zapewni przedsiębiorcom szybki i łatwy dostęp do danych o transakcjach realizowanych w systemie TAX FREE i ułatwi rozliczenie zarówno z podróżnymi, jak i z administracją skarbową. Dla podróżnych to przede wszystkim krótszy czas procedur na granicy i szybki zwrot zapłaconego podatku VATmówi wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska. 

Czym jest TAX Free?

TAX Free to system zwrotu podatku VAT podróżnym, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej. Kto może z niego skorzystać? Przede wszystkim podróżni, którzy dokonali w Polsce zakupu jakiegoś towaru powyżej 200 złotych, otrzymali przy zakupie paragon z kasy rejestrującej oraz wywieźli ten towar w stanie nienaruszonym poza terytorium Unii Europejskiej i uzyskali potwierdzenie od funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej. Obecnie mamy do czynienia z obiegiem dokumentów papierowych. Dzięki planowanym zmianom, większość dokumentów będzie wydawana w formie elektronicznej.

Korzyści dla przedsiębiorców i podróżnych

Jakie korzyści płyną z wprowadzenia nowych rozwiązań? Przedsiębiorcy będą mieli łatwy i szybki dostęp do wszystkich danych związanych z transakcjami realizowanymi poprzez system TAX Free. Dodatkowo, będą mogli otrzymywać potwierdzenie wywozu towaru bezpośrednio od urzędu, dzięki dokumentacji w formie elektronicznej. Poza tym, nowe rozwiązania znacznie ułatwią rozliczenia zarówno z podróżnymi, jak i z administracją skarbową. Podróżni zaś będą mogli cieszyć się ze znacznie skróconego czasu obsługi, szybkiego zwrotu zapłaconego podatku VAT przy transakcjach bezgotówkowych oraz elektronicznym dostępem do wystawionych dokumentów TAX Free.