Na pomoc dla poszkodowanych przedsiębiorców rząd przeznaczy 40 miliardów złotych

22 grudnia 2020 | 2 min. czytania

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował o kolejnej rządowej pomocy dla przedsiębiorców, którzy przez pandemię nie mogą prowadzić działalności lub jest ona znacznie ograniczona. Rząd na pomoc przeznaczy 40 miliardów złotych. 

Na pomoc dla poszkodowanych przedsiębiorców rząd przeznaczy 40 miliardów złotych
Na pomoc dla poszkodowanych przedsiębiorców rząd przeznaczy 40 miliardów złotych

Ostatnia deska ratunku

Ogłoszenie kwarantanny narodowej bardzo odbije się na przedsiębiorcach, których sytuacja staje się coraz trudniejsza od początku pandemii. Wprowadzono kolejne ograniczenia, takie jak zamknięcie galerii handlowych i utrudnienia w podróżowaniu po kraju i za granicę. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że grudniowa Tarcza 6.0 stanowi należytą pomoc dla bezradnych przedsiębiorców. Pieniądze mają trafić do poszkodowanych przedsiębiorców jeszcze w tym miesiącu. W ramach pomocy można liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, postojowe dla mikro i małych firm, dopłaty do etatów oraz mikropożyczki w wysokości 5 tysięcy złotych. Rząd planuje również refinansować branżom szczególnie dotkniętym wprowadzonymi  obostrzeniami do 70 procent kosztów stałych.

Kwarantanna narodowa – kolejne utrudnienie dla przedsiębiorców

Kwarantanna narodowa ma trwać od 28 grudnia do 17 stycznia. W jej ramach wprowadzono kilka nowych obostrzeń, związanych głównie z ograniczeniem przemieszczania się. Szczególne ograniczenia będą obowiązywały w sylwestrową noc – Polacy nie będą mogli opuszczać swoich domów od 19:00 do 6:00 rano. Wyjątkiem będzie jedynie powrót lub wyjście do pracy. Zamknięto również stoki narciarskie, co niezwykle zmartwiło ich właścicieli. Całkiem niedawno uzyskali oni pozwolenie na otwarcie stoków, teraz jednak, gdy już pokryli koszty naśnieżania i przygotowania placówek do działania, muszą one zostać ponownie zamknięte. 

Pomoc z Unii

Jarosław Gowin zaznaczył, że Komisja Europejska będzie wspierać przedsiębiorców poprzez utrzymanie dotychczasowych form pomocy.

- Komisja zgodziła się na przedłużenie wszystkich dotychczasowych, stosowanych od wiosny, instrumentów pomocowych. Zgodziła się też na kolejne ważne rozstrzygnięcia, takie jak umorzenie dla firm z branż dotkniętych obostrzeniami, w 100 procentach pomocy z Polskiego Funduszu rozwoju przyznanej wiosną tego roku - powiedział Jarosław Gowin podczas wspólnej konferencji z ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim.