„Locha plus” – dopłaty do świń w 2023 roku
7 września 2023
Producenci trzody chlewnej, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z aktualnymi ograniczeniami na rynku rolnym, mogą ubiegać się o pomoc finansową. Nabór wniosków potrwa do 15 września 2023 roku.

ARiMR przyjmuje wnioski od rolników
Rada Ministrów podjęła decyzję o przyjęciu rozporządzenia, które ma na celu udzielenie wsparcia rolnikom dotkniętym utratą dochodów w wyniku wojny w Ukrainie. Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło, że Komisja Europejska wyraziła zgodę na wprowadzenie kolejnych dopłat dla rolników z polskiego budżetu. Jednym z takich programów jest inicjatywa o nazwie „Locha plus”.
Kiedy można złożyć wniosek?
Zdecydowano, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w okresie od 28 sierpnia do 15 września 2023 roku będzie przyjmować wnioski o udzielenie pomocy finansowej producentom świń, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.
Wnioski o dopłaty można składać do biura ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta świń.
Kto może starać się o wsparcie?
W ramach naboru wniosków o pomoc mogą ubiegać się producenci świń:
- którym został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
- będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem,
- którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy,
- którzy 15 marca 2023 roku prowadzili gospodarstwo, w którym były utrzymywane świnie,
- którzy zgłosili Agencji do 31 sierpnia 2023 roku oznakowanie świń urodzonych w ich gospodarstwie od 15 marca do 15 sierpnia 2023 roku.
Ile wynosi dofinansowanie?
W ramach przyznanego wsparcia dla rolników przewidziano świadczenie w wysokości 100 zł za każde prosię urodzone w wyznaczonym przedziale czasowym. Producent rolny będzie mógł otrzymać maksymalnie 500 tys. zł.