Listy z ZUS-u już w drodze. Emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze

2 lutego 2021

Każdy emeryt i rencista powinien teraz częściej zaglądać do skrzynki pocztowej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał do 8,3 miliona osób PIT-y, z których można rozliczyć się do końca kwietnia. Duża część tej grupy może liczyć na zwrot kosztów!

Listy z ZUS-u już w drodze. Emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze
Listy z ZUS-u już w drodze. Emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze

Zapytaj listonosza!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na przełomie stycznia i lutego zaczął rozsyłać deklaracje podatkowe do emerytów i rencistów. Widząc list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lepiej nie wyrzucać go do kosza – w takiej sytuacji szansa na dodatkowe pieniądze przepadnie. List otrzymają seniorzy, którzy w zeszłym roku pobierali emeryturę lub rentę. W kopercie będzie się znajdowała jedna z trzech deklaracji podatkowych – PIT-40A, PIT-11 lub PIT-11A.

Deklaracje podatkowe

List z deklaracją podatkową PIT-40A otrzymają seniorzy, którzy zapłacili mniej podatku, niż powinni. Oznacza to, że mają oni niedopłatę. W takiej sytuacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych sporządza dla takiej osoby roczne obliczenie podatku. Drugiego rodzaju deklaracji podatkowej, PIT-11, mogą się spodziewać emeryci, którzy pobierali w zeszłym roku świadczenie po osobie zmarłej bądź alimenty potrącone ze świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zaś PIT-11A otrzymają osoby, którzy mają szansę na zwrot pieniędzy z urzędu skarbowego z tytułu nadpłaty. 

Dodatkowe dokumenty

Niektórzy z seniorów będą musieli złożyć dodatkowe dokumenty. Jedną z przyczyn może być uzyskiwanie innego dochodu prócz świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub chęć przekazania 1% podatku na rzecz fundacji lub organizacji społecznej. W tych sytuacjach konieczne jest złożenie zeznania podatkowego – PIT-37 lub PIT-36. Dokument trzeba złożyć przez internet, za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.