Kolejny nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”

2 października 2023

29 września 2023 roku rozpoczął się nabór do 2. edycji programu „Ciepłe Mieszkanie”. Na wymianę wysokoemisyjnych źródeł można otrzymać 43,9 tys. zł dla osób fizycznych i do 375 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych.  

Kolejny nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”
Kolejny nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”

Samorządowcy na spotkaniach podkreślali, że brakuje im programu, który umożliwi termomodernizację i wymianę pieca w mieszkaniach komunalnych. Wiele z tych mieszkań wciąż jest opalanych węglem. Cieszę się, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej daje teraz taką możliwość – powiedziała Marta Zbrowska, doradca społeczny minister klimatu i środowiska.

Miliard na ciepłe mieszkania

„Ciepłe Mieszkanie” to odpowiednik programu „Czyste Powietrze”, kierowanego do właścicieli domów jednorodzinnych. Celem programu „Ciepłe Mieszkanie” jest wsparcie wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawy efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Pierwotny budżet programu wynosił 1,4 mld zł, a pilotażowy nabór wniosków odbył się w 2022 roku. Budżet na drugą edycję programu to 1,75 mld zł

Osoby zainteresowane mogą składać wnioski już 29 września 2023 roku. 

Dla kogo druga edycja programu „Ciepłe Mieszkanie”?

Z programu finansowanego przez NFOŚiGW mogą skorzystać:

  • osoby prywatne,
  • najemcy mieszkań należących do gminy,
  • właściciele mieszkań w blokach uprawnieni z ograniczonego prawa rzeczowego,
  • małe wspólnoty mieszkaniowe posiadające od 3 do 7 lokali.

Wskazane podmioty będą mogły ubiegać się o finansowanie nowych źródeł ciepła tj. pompa ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy lub kocioł na pelet. Z pieniędzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie możliwe również podłączenie lokalu do efektywnego zbiorczego źródła ciepła w budynku lub do sieci ciepłowniczej. Dodatkowo fundusz udziela wsparcia finansowego na wymianę okien i drzwi oraz na modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Jaka jest wysokość dopłat?

Wysokość kwoty dofinansowania uzależniona jest od dochodów osoby składającej wniosek. Dotacja może wynosić od 16,5 tys. zł aż do 43,9 tys. zł w przypadku, kiedy gmina znajdzie się na liście 163 najbardziej zanieczyszczonych gmin. W przypadku wspólnot mieszkaniowych dotacje wynoszą od 150 tys. zł aż do 375 tys. zł.

Właściciele mieszkań mogą złożyć wnioski do urzędu gminy. 


Powiązane sprawy