Istotne zmiany w programie 500+ coraz bliżej? Za nami kolejne posiedzenie rządu

6 września 2021

Już od dłuższego czasu chodzą pogłoski o zmianach, które mają zostać wprowadzone w rządowym programie 500 Plus. Czego będą dotyczyły? Przede wszystkim formy składania wniosku, formy wypłaty świadczenia oraz tego, kto będzie opiekował się programem. 

Istotne zmiany w programie 500+ coraz bliżej? Za nami kolejne posiedzenie rządu
Istotne zmiany w programie 500+ coraz bliżej? Za nami kolejne posiedzenie rządu

Nadchodzą zmiany?

Za nami już kolejne posiedzenie rządu, na którym omawiano szczegóły 500 Plus i planowane zmiany w programie. Wygląda na to, że zmiany zostaną wprowadzone już na początku 2022 roku, jednak na dokładną informację przyjdzie nam jeszcze poczekać. Zmiany są obecnie analizowane i odpowiednio dostosowywane.

Zmiany w programie 500 plus

Na jakie zmiany muszą przygotować się rodzice? Zmodyfikowana zostanie forma składania wniosków – dotychczas można było to robić tradycyjnie, składając papierowy arkusz w placówce lub przesyłając go pocztą. Istniała również możliwość złożenia wniosku online – i to właśnie to rozwiązanie po zmianach ma być jedynym możliwym. Zlikwidowana zostanie możliwość składania wniosków w formie papierowej; wynika to z faktu, że coraz więcej Polaków załatwia swoje sprawy urzędowe właśnie online. Rodzic będzie mógł do tego wykorzystać platformy e-PUAP, PUE ZUS, lub portal Empatia.

Sporym ułatwieniem dla rodziców będzie stanowił fakt, że po zmianach wniosku nie będzie trzeba składać co roku, tak jak odbywało się to dotychczas. Teraz przedłużenie uprawnienia do 500+ na kolejny rok rozliczeniowy będzie następowało automatycznie, bez konieczności corocznego składania wniosku. Takie działania mają na celu nie tyle zapewnić wygodę Polakom, co ograniczyć koszty obsługi całego programu.

Zmieni się również forma wypłaty świadczeń – dotychczas rodzice mogli otrzymywać świadczenie 500 plus w formie wypłaty gotówki, przekazem pocztowym lub przelewem. Po zmianach możliwe będzie wyłącznie uzyskanie świadczenia w formie bezgotówkowej, na konto bankowe.

Ostatnią ważną zmianą jest to, że program od 2022 będzie prowadzony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest to sposób na odciążenie gmin, które dotychczas musiały zajmować się przyjmowaniem wniosków i wypłacaniem świadczeń. Oznacza to, że w roku 2022, aby otrzymać świadczenie 500 Plus trzeba będzie złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

500 Plus – komu przysługuje?

Świadczenie Rodzina 500 Plus przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. O pomoc finansową mogą także wnioskować seniorzy niezdolni do samodzielnej egzystencji. Podczas jego przyznawania nie bierze się pod uwagę żadnego kryterium dochodowego. Warto pamiętać, że o pomoc finansową mogą starać się wyłącznie osoby mieszkające (nie mylić z zameldowane!) na terenie Polski. Dotychczas wnioski składano w gminnych lub miejskich ośrodkach pomocy społecznej, jednak już od 2022 roku będzie je przyjmował ZUS. Są one rozpatrzane do 3 miesięcy od dnia złożenia.


Powiązana sprawa