E-faktury już od 1 października! Kiedy staną się obowiązkowe?

27 września 2021

Już 1 października wystartuje testowa wersja Krajowego Systemu e-Faktur. Na ten moment korzystanie z e-faktur będzie dobrowolne. Wkrótce jednak ten obowiązek obejmie wszystkich przedsiębiorców.

E-faktury już od 1 października! Kiedy staną się obowiązkowe?
E-faktury już od 1 października! Kiedy staną się obowiązkowe?

Startuje Krajowy System e-Faktur!

Oto kolejny krok w stronę całkowitej cyfryzacji – już od 1 października rusza wersja testowa Krajowego Systemu e-Faktur. 1 stycznia 2022 roku zostanie uruchomiona właściwa wersja systemu, a przedsiębiorcy będą mogli korzystać z niego dobrowolnie przez kolejny rok. Niestety, nowelizacja ustawy o podatku VAT wprowadza obowiązek wystawiania e-Faktur od 1 stycznia 2023 roku – oznacza to, że już niebawem każdy przedsiębiorca będzie musiał zacząć korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur.

Krok w przód czy kolejne problemy?

Niewielu przedsiębiorcom podoba się perspektywa obowiązku wystawiania e-Faktur. Warto podkreślić, że mianem e-faktury określamy specjalne pliki, tworzone zgodnie z zaleceniami narzuconymi przez Ministerstwo Finansów. Aby ją wystawić, przedsiębiorca będzie zmuszony do korzystania z rządowej platformy, która będzie gromadziła wszystkie e-faktury. Oznacza to, że faktura będzie trafiała nie tylko do klienta, lecz także bezpośrednio do fiskusa. Przedsiębiorcy obawiają się, że może to generować wiele problemów. Ponadto wielu z nich obawia się, jak faktycznie będzie działała rządowa platforma.

Zachęta dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów jest jak najbardziej świadome tego, że wielu przedsiębiorców nie jest przekonanych do e-faktur. Z tego powodu resort próbuje zachęcić właścicieli firm do korzystania z nowego systemu szybszym zwrotem podatku VAT. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się wystawiać e-faktury za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur, mogą liczyć na zwrot podatku VAT w ciągu 40 dni. Dodatkowym argumentem za korzystaniem z platformy ma być fakt, że przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku przechowywania faktur – nie jest to jednak wystarczająca zachęta dla znaczej większości właścicieli firm.

Jak otrzymać dostęp?

Każdy przedsiębiorca będzie mógł korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Wystarczy potwierdzić swoją tożsamość przez ePUAP lub podpis elektroniczny. W przypadku jednoosobowych działalności, dostęp do platformy otrzymają ich właściciele. Przedsiębiorca ma także możliwość przekazania uprawnień innej osobie, na przykład księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego.