Dofinansowanie szybkiego internetu – ruszył nabór wniosków

18 września 2023

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że rusza nabór na dofinansowanie budowy sieci szybkiego internetu w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Wnioski można składać od 4 września do 4 października 2023 roku.

Dofinansowanie szybkiego internetu – ruszył nabór wniosków
Dofinansowanie szybkiego internetu – ruszył nabór wniosków

Na czym polega inwestycja? 

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniło, że taki program dofinansowań jest potrzebny, ponieważ w Polsce na terenie 63 wyznaczonych obszarów znajduje się ponad 216 tys. „białych plam”, czyli miejsc bez dostępu do szybkiego internetu. Dzięki inwestycji mieszkańcy tych obszarów z czasem będą mogli korzystać z łącza o przepustowości co najmniej 300 Mb/s. Według Ministerstwa Cyfryzacji takie działanie znacząco poprawi komfort i jakość życia mieszkańców i umożliwi rozwijanie nowych przedsięwzięć gospodarczych. 

Wartość inwestycji wynosi ponad 1,5 mld złotych i będzie przeznaczona na dalszą cyfryzację naszego kraju. 

To już drugi nabór wniosków

W pierwszym konkursie o przyznanie funduszy na rozbudowę dostępu do szybkiego Internetu w ramach KPO określono 250 obszarów objętych możliwością dofinansowania. Przedsiębiorcy z sektora telekomunikacyjnego złożyli wnioski dotyczące 187 z tych obszarów, pozostawiając 63 obszary wciąż kwalifikujące się do dopłat. W odpowiedzi na tę sytuację Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało drugi nabór. Na stronie rządowej można przeczytać:

Naszym celem jest, aby wszyscy mieli dostęp do szybkiego internetu, dlatego ponownie uruchamiamy konkurs na dofinansowanie projektów. Żeby zachęcić przedsiębiorców do budowy sieci, na tych najtrudniejszych pod względem inwestycyjnym obszarach, uatrakcyjniliśmy zasady konkursowe:

- Podnieśliśmy maksymalny poziom dofinansowania projektów, a na ich realizację przeznaczyliśmy prawie 200 mln zł więcej niż w pierwszym konkursie.
- Beneficjenci będą mogli liczyć na waloryzację dofinansowania bez spełnienia dodatkowych warunków.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą starać się operatorzy telekomunikacyjni poprzez złożenie elektronicznego wniosku w systemie informatycznym dostępnym na stronie CPPC (Centrum Projektów Polska Cyfrowa). Wnioski będą przyjmowane wyłącznie w tej formie i będą wymagały kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Nabór trwa od 4 września do 4 października 2023 roku.

Ile pieniędzy można otrzymać? 

Wartość wsparcia zależna jest od danego obszaru konkursowego i określona jest w specjalnym załączniku do regulaminu programu. Uśredniona stawka referencyjna dla kraju wynosi 7 520,84 zł