Dodatkowy czas korzyści dla przedsiębiorców. Mały ZUS Plus wydłużony o rok

5 czerwca 2023

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformowali o przedłużeniu Małego ZUSu Plus o 12 miesięcy dla przedsiębiorców, którzy korzystają z ulgi w 2023 roku. To korzystne rozszerzenie umożliwi przedsiębiorcom oszczędność nawet kilkuset złotych miesięcznie. Planowane zmiany wejdą w życie 1 sierpnia br.

Dodatkowy czas korzyści dla przedsiębiorców. Mały ZUS Plus wydłużony o rok
Dodatkowy czas korzyści dla przedsiębiorców. Mały ZUS Plus wydłużony o rok

Robimy co w naszej mocy, by przeciwdziałać rosnącym kosztom prowadzenia firm w Polsce, które wynikają przede wszystkim z pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie. Dziś proponujemy kolejne rozwiązanie. To czasowe przedłużenie Małego ZUS Plus. Jest to ulga dobrze już znana naszym przedsiębiorcom i chętnie przez nich wykorzystywana – komentuje minister Waldemar Buda.

Czym jest Mały ZUS Plus?

Mały ZUS Plus (MZ+) jest rozwiązaniem dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w poprzednim roku kalendarzowym przez nie mniej niż 60 dni kalendarzowych i których przychody nie przekroczyły 120 tys. zł. Dzięki niemu od 1 lutego 2020 roku przedsiębiorcy płacą obniżone składki ubezpieczenia społecznego. Co ważne, Mały ZUS nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba płacić w pełnej wysokości.

Ulga została wprowadzona w roku 2020 i pierwotnie miała obowiązywać przez 3 lata. Jednak od 1 sierpnia bieżącego roku wejdą w życie nowe przepisy, które wydłużą okres korzystania z programu Mały ZUS.

Zapowiedziane zmiany – kogo dotyczą?

Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, powiedziała, że zaproponowane zmiany dotyczą grupy przedsiębiorców o stosunkowo niskich dochodach, szczególnie wrażliwych na obecną sytuację ekonomiczno-gospodarczą, w tym odczuwalne i dotkliwe skutki związane m.in. z wojną za naszą wschodnią granicą. Minister Maląg dodała, że około 300 tysięcy przedsiębiorstw będzie mogło skorzystać z dodatkowej ulgi. Podkreśliła również, że jest to kolejne dobre rozwiązanie dla najmniejszych firm.

Jak można przeczytać na stronie rządowej – zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy mogą korzystać z MZ+ maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia firmy.

Ci, którzy obecnie z niego korzystają i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł, będą mogli opłacać niższe składki przez dodatkowe 12 miesięcy, co pozwoli zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie. 

Co z przedsiębiorcami, którzy zakończyli korzystanie z ulgi? 

Jeżeli przedsiębiorca zakończył korzystanie z programu Mały ZUS Plus w 2023 roku z powodu upływu 36 miesięcy, ale wciąż spełnia pozostałe warunki prawne, ma możliwość zgłoszenia się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 31 grudnia 2023 roku. Od kolejnego miesiąca poprzedzającego zgłoszenie, będzie ponownie mógł opłacać składki w ramach MZ+ i skorzystać z dodatkowych 12 miesięcy ulgi.

Warunkiem jest to, iż podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60 proc. przewidywanego średniego miesięcznego wynagrodzenia na dany rok. Jednocześnie nie może być niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym samym roku.


Powiązana sprawa