Dodatek osłonowy już od stycznia! Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

3 stycznia 2022 | Aktualizacja: 11 stycznia 2022

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt wprowadzający w życie tzw. dodatek osłonowy. Jego głównym kryterium przyznawania będzie dochód. Dodatek ma poprawić byt Polaków w czasach szalejącej inflacji.

Dodatek osłonowy już od stycznia! Do kiedy trzeba złożyć wniosek?
Dodatek osłonowy już od stycznia! Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Wsparcie w czasach inflacji

2022 rok stoi pod znakiem walki z szalejącą inflacją -  w tym celu rząd obniżył akcyzy i podatek VAT na prąd, paliwa oraz gaz ziemny. Kolejnym rozwiązaniem, które ma ułatwić Polakom codzienne funkcjonowanie ma być dodatek osłonowy, którego wysokość będzie zależała przede wszystkim od osiąganego dochodu przypadającego na jedną osobę w danym gospodarstwie domowym. W ramach świadczenia będzie można otrzymać maksymalnie 1150 złotych w skali roku.

Dodatek osłonowy – do kiedy wnioski?

Rozpatrzaniem wniosków w sprawie dodatku osłonowego zajmie się urząd miasta/gminy. Na ten moment wzór wniosku jest w trakcie konsultacji, jednak już niebawem będzie on dostępny do pobrania. Komplet dokumentów będzie trzeba złożyć do 31 stycznia lub 30 września 2022 roku. Wypłata świadczenia ma nastąpić w 2 ratach – jedna z nich trafi na konta wnioskujących do 31 marca, druga zaś – do 2 grudnia. Jeżeli w rodzinie przekroczone zostanie kryterium dochodowe, wówczas kwota świadczenia zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę".