Dodatek elektryczny. Można już składać wnioski!

1 grudnia 2022 | Aktualizacja: 23 października 2023 | 2 min. czytania

Dodatek elektryczny to świadczenie pomagające gospodarstwom domowym opłacić rosnące rachunki za ogrzewanie. Wnioski na ten dodatek można składać już od 1 grudnia. 

Dodatek elektryczny. Można już składać wnioski!
Dodatek elektryczny. Można już składać wnioski!

Czym jest dodatek elektryczny?

Świadczenie przeznaczone jest dla gospodarstw domowych, które do ogrzania domu korzystają z ogrzewania elektrycznego lub pompy ciepła. Przypominamy, że wysokość jednorazowego świadczenia będzie zależała od zużycia prądu. Gospodarstwo domowe uzyska 1000 zł, jeżeli zużywa poniżej 5 MWh lub 1500 zł, jeżeli zużycie jest większe niż 5 MWh.

Gdzie złożyć wniosek? 

Wniosek i wypłatę dodatku elektrycznego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wnioskującego. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty lub online poprzez profil zaufany i portal e-PUAP.  Wnioski można składać od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku. Świadczenia zostaną wypłacone do 31 marca 2023 roku

Kto nie może uzyskać świadczenia? 

Ze świadczenia nie skorzystają na pewno osoby, które posiadają  fotowoltaikę. Rząd uznał, że takie gospodarstwa domowe nie potrzebują świadczenia, ponieważ dzięki instalacji nie płacą dużo za energię elektryczną. Należy pamiętać, że świadczenie nie łączy się z innymi dodatkami, tak więc dodatku nie otrzymają osoby, którym pozytywnie rozpatrzono wnioski o wypłatę dodatku węglowego lub dopłaty do ogrzewania.