Czy fotowoltaika wymaga pozwolenia na budowę?

18 marca 2022 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Z roku na rok fotowoltaika zyskuje na popularności. Coraz więcej osób docenia korzyści, jakie płyną z jej montażu. Wśród nich wymienić można m.in. zyskanie niezależności od sieci energetycznej, pozytywny wpływ na środowisko oraz większą oszczędność. Wraz z rosnącą liczbą zainteresowanych, zwiększa się także liczba pytań dotyczących tego rozwiązania.

Czy fotowoltaika wymaga pozwolenia na budowę?
Czy fotowoltaika wymaga pozwolenia na budowę?

W dzisiejszym artykule rozwiejemy wątpliwości dotyczące jednego z najpopularniejszych zagadnień. Czy fotowoltaika wymaga pozwolenia na budowę? A jeśli tak, to od czego to zależy i jakie wymagania trzeba spełnić? 

Instalacje fotowoltaiczne a pozwolenie na budowę

Nie jest tajemnicą, że budowa domu wymaga od przyszłych właścicieli załatwienia szeregu formalności, w tym uzyskania pozwolenia na budowę. Czy tak samo ma się sytuacja, jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne? 

Wszystko zależy od planowanej mocy instalacji fotowoltaicznej. W sytuacji, w której moc instalacji fotowoltaicznych przekracza 50 kW, należy uzyskać pozwolenie na budowę. Nie ma znaczenia w tym wypadku miejsce montażu. Obojętnie od tego, czy chcesz zamontować fotowoltaikę na dachu lub gruncie, pozwolenie i tak będzie niezbędne. 

Aby uzyskać dokument uprawniający do instalacji fotowoltaiki na posesji, musisz złożyć wniosek do odpowiedniego organu. W większości przypadków jest nim starosta, bądź w dalszej kolejności wojewoda.

Montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych 

Co w sytuacji, w której instalacja fotowoltaiczna nie przekracza wartości 50 kW? W takim przypadku pozwolenie nie jest wymagane, a Ty możesz od razu przystąpić do budowy, niezależnie od tego, czy stawiasz na fotowoltaikę na dachu, czy gruncie. Są jednak pewne wyjątki, w których uzyskanie pozwolenia lub dodatkowych zgód będzie od Ciebie wymagane. Wymienione dokumenty będą koniecznie, jeśli:

  • planowana wysokość paneli, które zostaną zamontowane na dachu, przekracza 3 metry;
  • instalacje fotowoltaiczne mają być zamontowane na obiekcie wpisanym do rejestru zabytków;
  • montaż paneli wymaga od Ciebie przebudowy budynku.

Poza tymi wyjątkami montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych ograniczony jest do minimum. Wystarczy jedynie samo zgłoszenie. Informację o instalacji fotowoltaiki trzeba przesłać do operatora sieci energetycznej po wykonaniu wszystkich prac. Musisz mu podać takie informacje jak nazwa sieci, data przyłączenia oraz lokalizacja falownika. Kiedy zgłoszenie zostanie przyjęte, operator ma 30 dni na dokonanie wymiany licznika na dwukierunkowy. Powinien też wręczyć Ci certyfikat potwierdzający przystosowanie sieci do zamontowanego systemu fotowoltaicznego. 

Chcesz poznać odpowiedzi na inne pytania, takie jak: Czy fotowoltaika w Gliwicach się zwraca? Albo kto może zainstalować instalację fotowoltaiczną? Zachęcamy do odwiedzin strony firmy InstaPV. Znajdziesz tam rzetelne informacje dotyczące instalacji fotowoltaicznych.