Bon turystyczny 2023: czy zostanie na kolejny sezon?

12 czerwca 2023

Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej – komentuje wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

Bon turystyczny 2023: czy zostanie na kolejny sezon?
Bon turystyczny 2023: czy zostanie na kolejny sezon?

Polski Bon Turystyczny – na czym polegał?

Ostatnia edycja Bonu Turystycznego zakończyła się 31 marca. Świadczenie otrzymywało każde dziecko do 18. roku życia w wysokości 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Można było go wykorzystać w ponad 28 tysiącach miejsc w Polsce – w hotelach, pensjonatach, na campingu lub gospodarstwie agroturystycznym. Bon był wsparciem finansowym dla rodzin w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną przez pandemię COVID-19. 

Wiceminister sportu i turystyki przekazał nowe informacje

Mimo że wokół tego świadczenia narosło wiele spekulacji, wszystko wskazuje na to, że Bon Turystyczny nie pojawi się w takiej formie jak dotychczas.

Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 mld zł na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie. Na tę chwilę trwają natomiast prace analityczne co do innej formy wspierania krajowej turystyki – poinformował w rozmowie z PAP wiceminister Andrzej Gut-Mostowy. 

Alternatywa dla Polskiego Bonu Turystycznego

Nie wiadomo jaki rodzaj świadczenia zastąpi Polski Bon Turystyczny. Minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk, w trakcie wystąpienia na antenie Radia RMF24, ogłosił, że ewentualne dodatkowe wsparcie dla sektora turystycznego zostanie uwzględnione w ramach programu 500 plus. Wakacyjna edycja świadczenia miałaby zostać poszerzona o pewną kwotę przeznaczoną wyłącznie na cele wakacyjne. 

Póki co szczegóły dotyczące formy wsparcia nie są znane, ponieważ rząd nie ogłosił jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie

Polski Bon Turystyczny – podsumowanie programu 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w okresie od 1 sierpnia 2020 roku do 31 marca 2023 roku Polski Bon Turystyczny był wykorzystywany aktywnie, co potwierdza ponad 5,5 mln zrealizowanych transakcji o łącznej wartości prawie 3,2 mld zł. Według wyliczeń nie wykorzystano jedynie 5 proc. aktywnych bonów.