Bezterminowe prawo jazdy podlega wymianie! Kto i kiedy musi je wymienić?

12 kwietnia 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

W styczniu 2013 roku w całej Unii Europejskiej wprowadzono nowy wzór prawa jazdy. Z tego powodu osoby, które przed 2013 rokiem otrzymały bezterminowe prawo jazdy, będą zmuszone wymienić dokument. Kiedy należy zgłosić się do urzędu, aby wyrobić prawo jazdy według nowego wzoru? Na szczęście nie trzeba się spieszyć, jednak warto pamiętać o takiej konieczności w przyszłości!

Bezterminowe prawo jazdy podlega wymianie! Kto i kiedy musi je wymienić?
Bezterminowe prawo jazdy podlega wymianie! Kto i kiedy musi je wymienić?

Bezterminowe prawo jazdy? Nie w Polsce

Od 2013 roku w naszym kraju nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Obecnie każdy dokument jest terminowy – najdłużej ważne prawo jazdy może być ważne zaledwie przez 15 lat. Jeżeli podczas badania lekarskiego zostaną wykryte problemy zdrowotne, wówczas dokument musi zostać odnowiony nawet po pięciu czy dziesięciu latach. Jeżeli jesteś posiadaczem bezterminowego prawa jazdy, nie masz powodów do obaw – twój dokument nadal jest ważny, jednak w przeciągu kilku lat będziesz zmuszony go wymienić. Obowiązuje to wszystkich kierowców – celem jest wyeliminowanie prawa jazdy według starego wzoru i zastąpienie go nowym, stworzonym przez Unię Europejską w 2013 roku.

Wymiana dokumentu – kiedy?

Posiadacze bezterminowego prawa jazdy będą musieli wymienić swój dokument na nowy. Kiedy? Na szczęście pozostało jeszcze kilka lat, w ciągu których prawo jazdy według starego wzoru nadal będzie ważne. Kierowcy posiadający dokument bez daty ważności uprawnień będą musieli zgłosić się do urzędu najwcześniej w 2028 roku. Konieczne jest wymienienie dokumentu do 2033 roku – wówczas wszystkie bezterminowe prawa jazdy stracą ważność. Nowe dokumenty będą wydawane z maksymalnie 15-letnim okresem ważności.

Należy pamiętać, że upłynięcie terminu ważności prawa jazdy wiąże się wyłącznie z wymianą dokumentu, a nie odnowieniem uprawnień. Nie ma zatem konieczności ponownych badań lekarskich oraz podchodzenia do egzaminów. Jest to spora oszczędność, gdyż samo badanie kosztuje obecnie aż 200 złotych, nie wspominając o egzaminach. Aby zdobyć nowy dokument, trzeba będzie udać się do urzędu z poprawnie wypełnionym wnioskiem i aktualnym zdjęciem. Rzecz jasna, za nowe prawo jazdy będzie trzeba zapłacić – obecnie opłata wynosi 100 złotych i 50 groszy, jednak kwota ta na przestrzeni lat może się zmienić. 

Już teraz możesz zapoznać się z procedurą wymiany prawa jazdy, klikając w link poniżej.


Powiązana sprawa