Będą dopłaty do kredytów mieszkaniowych: Bezpieczny Kredyt 2%

21 grudnia 2022 | 2 min. czytania

Bezpieczny Kredyt 2% to nowy program rządowy dla osób do 45. roku życia, które nie mają mieszkania lub domu jednorodzinnego, spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Program ma pomóc osobom młodym w zakupie nowego mieszkania.

Będą dopłaty do kredytów mieszkaniowych: Bezpieczny Kredyt 2%
Będą dopłaty do kredytów mieszkaniowych: Bezpieczny Kredyt 2%

Program Pierwsze Mieszkanie to bardzo szeroko odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe Polaków i  trudności, z którymi się spotykają — powiedział Minister Waldemar Buda w Programie 1 Polskiego Radia.

Kto może dostać Bezpieczny Kredyt 2%?

Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania lub domu jednorodzinnego, spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Kredyt mogą wziąć także małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka. W tym przypadku wystarczy, jeśli warunki wieku i „pierwszego mieszkania” spełni tylko jedno z nich.

Aby dostać Bezpieczny Kredyt 2%, należy mieć również zdolność kredytową.

Kredyt może być również przyznany obcokrajowcowi, jeżeli prowadzi gospodarstwo domowe na terytorium Polski. 

Wysokość kredytu

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m²  mieszkania.

Dopłata

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat.

Kiedy będzie można wziąć kredyt?

Rząd zakłada, że preferencyjny kredyt na pierwsze mieszkanie będzie można wziąć nie później niż w III kwartale 2023 roku

Które banki będą brały udział w programie? 

Na stronie rządowej można przeczytać, że do akcji włączy się większość banków komercyjnych, jednak dokładna lista nie jest zamieszczona. 

Podstawa prawna 

Bezpieczny Kredyt 2% - Ministerstwo Rozwoju i Technologii — Portal Gov.pl (www.gov.pl)