Aplikacja mObywatel dla Ukrainy. Polska i Ukraina zacieśniają współpracę dotyczącą cyberbezpieczeństwa

29 sierpnia 2022

Ukraińskie prawo jazdy wkrótce pojawi się w polskiej aplikacji mObywatel dzięki usłudze cross-country sharing. Sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński i Mychajło Fedorow - wicepremier oraz minister transformacji cyfrowej Ukrainy - 22 sierpnia zaprezentowali w Kijowie rozwiązanie pozwalające na połączenie aplikacji. Rozwiązanie ma zostać wdrożone do końca 2022 roku.

Aplikacja mObywatel dla Ukrainy. Polska i Ukraina zacieśniają współpracę dotyczącą cyberbezpieczeństwa
Aplikacja mObywatel dla Ukrainy. Polska i Ukraina zacieśniają współpracę dotyczącą cyberbezpieczeństwa

Na konferencji prasowej w Kijowie zaprezentowano projekt współpracy cyfrowej między Polską a Ukrainą. Współpraca ma polegać na zintegrowaniu aplikacji rządowych mObywatel i DIIA, co pozwoli obywatelom Ukrainy na wyświetlanie m.in. prawa jazdy w polskiej aplikacji. Mechanizmy zostały wprowadzone przede wszystkim dla Ukraińców przebywających w Polsce.  

Taka sytuacja mogła mieć miejsce, ponieważ, pod koniec lipca DIIA otrzymała oficjalny status cyfrowego zezwolenia na pobyt. Ważną funkcją aplikacji jest to, że umożliwia obywatelom Ukrainy przekraczanie granicy Unii Europejskiej oraz ułatwia podróżowanie w ramach strefy Schengen. Co więcej, cyfrowy dokument tożsamości dla obywateli Ukrainy, stał się pierwszą w Europie w pełni cyfrową kartą pobytu.

Internet od początku swojego istnienia przekraczał granice państw. Cieszę się, że ponad granicami będą działać także e-usługi, które rozwijamy wspólnie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Zaczęliśmy od rozwiązań, które miały wesprzeć osoby uciekające przed wojną, ale dziś skupiamy się na ułatwianiu życia tym, którzy na co dzień funkcjonują w Polsce i na Ukrainie. Rozwiązania, które proponujemy, mają działać w dwie strony – docelowo dokumenty polskich obywateli będą mogły funkcjonować w cyfrowej postaci na Ukrainie. – pinformował minister Cieszyński.

Czym jest DIIA?

To cyfrowy dokument tożsamości, który pomaga w identyfikacji obywateli Ukrainy na potrzeby refundowanych usług medycznych lub podczas zawierania umowy o pracę. Elektroniczny dokument posiada najważniejsze dane - imię, nazwisko, zdjęcie oraz numer PESEL. Z DIIA może korzystać osoba, która:

  • jest pełnoletnia,
  • posiada numer PESEL,
  • ma aktywny profil zaufany, 
  • ma ukraińskie obywatelstwo,
  • przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku. 

Jak aktywować aplikację? 

W urzędzie, w którym nadano numer PESEL, należy poprosić o aktywowanie profilu zaufanego. Następnie należy pobrać oraz uruchomić aplikację mObywatel, zapoznać się z regulaminem i polityką prywatności oraz aktywować aplikację za pomocą loginu i hasła wydanego dla profilu zaufanego. Korzystanie z aplikacji mObywatel jest bezpłatne.