800 plus – nowa wysokość świadczenia wychowawczego

15 maja 2023 | 2 min. czytania

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas niedzielnego kongresu partii zapowiedział, że od 1 stycznia przyszłego roku czeka nas waloryzacja 500 plus. Popularne świadczenie wzrośnie do 800 złotych. 

800 plus – nowa wysokość świadczenia wychowawczego
800 plus – nowa wysokość świadczenia wychowawczego

Zmiany od 1 stycznia

Wysokość świadczenia wychowawczego nie zmieniała się od 2016 roku, gdy słynne już 500 plus zaczęło obowiązywać. Na przestrzeni lat zmieniono natomiast zasady jego przyznawania, aby stało się jak najbardziej powszechne. Podczas niedzielnego kongresu Prawa i Sprawiedliwości, prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński zapowiedział znaczącą zmianę w świadczeniu – od 1 stycznia 2024 kwota świadczenia rodzicielskiego zostanie podniesiona do 800 złotych.

- Od nowego roku program 500 plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 Plus – mówił Jarosław Kaczyński podczas konferencji.

Prezes zapowiedział także darmowe leki dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz osób powyżej 65. roku życia i zniesienie opłat za autostrady.

800 plus – zasady przyznawania

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, iż zasady przyznawania prawa do pobierania świadczenia wychowawczego nie ulegną zmianie. Wciąż będzie ono przysługiwało na każde dziecko poniżej 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. Zmianie ulegnie tylko kwota świadczenia. 


Powiązana sprawa