400 milionów na „Czyste Powietrze”

15 lutego 2024 | 2 min. czytania

Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafiła kolejna pula środków do wykorzystania w programie „Czyste Powietrze”. Na wypłatę zaległych i bieżących środków przeznaczono 400 mln zł.

400 milionów na „Czyste Powietrze”
400 milionów na „Czyste Powietrze”

„Czyste Powietrze” 2024

Program „Czyste Powietrze” jest inicjatywą na skalę ogólnokrajową, mającą na celu skuteczną redukcję zanieczyszczenia powietrza poprzez zastosowanie kompleksowych działań. W ramach programu dopłat priorytetem jest wymiana starych pieców grzewczych oraz docieplenie domów jednorodzinnych, co stanowi kluczowy krok w walce ze smogiem. W sumie beneficjent może otrzymać nawet do 135 tys. złotych bezzwrotnej dotacji

Są pieniądze na wypłatę dotacji

Wznowiliśmy wypłaty z programu #CzystePowietrze. Wypłaciliśmy wszystkie zaległe dotacje i mocno pracujemy nad rozwiązaniami stabilnego finansowania na najbliższe lata. To rzeczy, które zaniedbali nasi poprzednicy – pisze na X (dawniej Twitter) ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

W rozmowie z Polskim Radiem ministra klimatu i środowiska wspomniała, że w budżecie brakowało pieniędzy na program, ponieważ wcześniejsza władza nie zagwarantowała jego finansowania, a NFOŚiGW zalegał z wypłatą nawet osobom, które miały zatwierdzone dotacje.

Zgodnie z danymi pozyskanymi od szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, cała suma środków przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w wysokości 200 mln złotych została już przypisana do konkretnych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”.

Kolejne wypłaty już z KPO

Zarówno pierwsza transza w wysokości 200 mln złotych w styczniu, jak i obecna transza w lutym w kwocie 400 mln złotych zostały pozyskane z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). PFR pełni rolę finansującą dla projektów zgłoszonych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), obejmującego m.in. „Czyste Powietrze”.

Program będzie w najbliższym czasie finansowany również przez Krajowy Plan Odbudowy (KPO) oraz z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.


Powiązana sprawa