Zielone tablice rejestracyjne Tłuszcz - co oznaczają, dla kogo są przeznaczone i wniosek PDF wzór 2024

Autor: Patrycja Podsiedlik Weryfikacja: 10 marca 2024 4 min. czytania

Zielone tablice rejestracyjne Tłuszcz

Coraz częściej na polskich drogach widać samochody posiadające zielone tablice rejestracyjne. Ten kolor „blach” nie jest przypadkowy - ich posiadacze są właścicielami samochodów zasilanych za pomocą bardziej ekologicznych paliw. Jakich? Kiedy można otrzymać zieloną tablicę rejestracyjną i jak się o nią starać? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?

Celem zielonych tablic rejestracyjnych jest rozróżnienie na drodze samochodów elektrycznych i wodorowych od spalinowych. Tablice dla elektryków posiadają naklejkę legalizacyjną w kolorze czerwonym, natomiast wodorowe w kolorze żółtym. Kolor zielony kojarzy się z ochroną środowiska, dlatego tablice rejestracyjne dla pojazdów uważanych za bardziej ekologiczne zyskały właśnie taki kolor. 

Na drogach można dostrzec także czerwone tablice rejestracyjne - są to tymczasowe tablice rejestracyjne w Tłuszczu. Posiadają je pojazdy zarejestrowane czasowo. Do nietypowych należą również niebieskie tablice rejestracyjne, wydawane dla pojazdów dyplomatycznych.

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?

Dla kogo zielone tło tablic rejestracyjnych?

Ten rodzaj tablic posiadają samochody w pełni elektryczne oraz wodorowe. Na wydanie zielonych „blach” nie mogą liczyć właściciele pojazdów hybrydowych.

Czy zielone tablice rejestracyjne w Tłuszczu są obowiązkowe?

Zielone tablice rejestracyjne nie są obowiązkowe. Posiadacze samochodów elektrycznych lub zasilanych wodorem mogą wybrać czy chcą mieć zielone tablice rejestracyjne. Nie jest to obowiązkowe. Oznacza to, że właściciele „elektryków” zakupionych przed datą pojawienia się zielonych „blach” (1 stycznia 2020 roku), nie muszą wnioskować w Wydziale Komunikacji dla miejscowości Tłuszcz o wydanie nowych tablic.

Korzyści z zielonych tablic rejestracyjnych

Co dają zielone tablice rejestracyjne?

Z posiadaniem tablic rejestracyjnych dla pojazdów elektrycznych wiąże się kilka przywilejów. Należą do nich na przykład:

  • możliwość wjazdu do stref czystego transportu, które już niebawem mają powstawać w polskich miastach,
  • możliwość korzystania z buspasa - zarządca drogi może jednak uzależnić ten przywilej od liczby osób w pojeździe,
  • możliwość korzystania z parkingów na ogólnodostępnych stacjach ładowania podczas uzupełniania baterii,
  • bezpłatny postój w strefie płatnego parkowania.

Na pewno lista korzyści będzie się poszerzać, obejmując nie tylko duże aglomeracje miejskie. Należy pamiętać o tym, że każde miasto ustala wewnętrzne przepisy dotyczące ulg dla pojazdów posiadających zielone tablice.​​

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Wniosek o wydanie zielonej tablicy rejestracyjnej

Podczas rejestracji pojazdu elektrycznego lub zasilanego wodorem w Tłuszczu, jego właściciel automatycznie otrzyma zielone tablice rejestracyjne. Osoby, które zakupiły „elektryka” przed wprowadzeniem zielonych tablic do Polski, mogą zawnioskować o ich wydanie.

Wymagane dokumenty

Aby wymienić tablice na zielone, należy dostarczyć do Wydziału Komunikacji właściwego dla miejscowości Tłuszcz:

  • wniosek o wymianę tablic rejestracyjnych,
  • dowód rejestracyjny,
  • ważną polisę OC lub potwierdzenie jej zawarcia → ubezpieczenie OC w Tłuszczu,
  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela - w przypadku osób fizycznych → dowód osobisty w Tłuszczu,
  • dokument potwierdzający reprezentowanie firmy lub spółki np. wyciąg z KRS - w przypadku rejestracji na firmę.
Wniosek o wydanie tablic rejestracyjnych - wzór PDF

Gdzie złożyć dokumenty w Tłuszczu? 

Wymiany tablic rejestracyjnych na zielone dokonuje wydział komunikacji obsługujący mieszkańców miejscowości Tłuszcz

Koszt zielonych tablic rejestracyjnych

Ile kosztuje wymiana tablic rejestracyjnych na zielone?

Koszt wymiany tablic na zielone to 80 zł. Osoby, które zdecydują się załatwić sprawę przy pomocy pełnomocnictwa, zapłacą dodatkowo 17 zł

Ile czeka się na wydanie zielonych tablic rejestracyjnych w Tłuszczu?

Rozpatrywanie sprawy trwa około 7 dni.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę zielone tablice rejestracyjne w Tłuszczu?

Nie znaleźliśmy w naszej bazie Wydziału Komunikacji w Tłuszczu. Sprawy komunikacyjne załatwisz w urzędzie znajdującym się w siedzibie powiatu, do którego należy Twoja miejscowość.

Dokument do pobrania - wzór PDF 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 14,6 tys. dokumentów!

Doskonale rozumie, jak wyglądają obie strony medalu w załatwianiu spraw urzędowych. Codziennie stawia czoła skomplikowanym wyzwaniom administracyjnym, opierając swoją wiedzę na doświadczeniu zdobytym w urzędzie specjalizującym się w funduszach unijnych. Z własnego doświadczenia wie również, jak trudne i czasochłonne potrafią być przyziemne sprawy urzędowe, takie jak uzyskanie dowodu osobistego, paszportu czy karty EKUZ, gdyż sama wielokrotnie spędzała godziny w kolejkach. Dzięki temu, w procesach komunikacyjnych, doskonale rozumie potrzeby i problemy obu stron – zarówno petentów, jak i urzędników.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji