Zatrzymanie prawa jazdy za jazdę po alkoholu, prędkość i punkty karne Tłuszcz - wniosek o zwrot PDF wzór 2024

Autor: Sara Synowiec Weryfikacja: 29 grudnia 2023 6 min. czytania

Zatrzymanie, utrata i odzyskanie prawa jazdy Tłuszcz

Jeżeli kierowca złamie określone przepisy drogowe, policja może odebrać mu dokument prawa jazdy w Tłuszczu. Za co można stracić prawo jazdy? Na jak długo dokument może zostać  zatrzymany? Czy utrata prawa jazdy za punkty, prędkość lub alkohol może być dożywotnia? Kiedy i jak można odzyskać prawo jazdy? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Za co można stracić prawo jazdy?

Dokument może zostać odebrany przez funkcjonariusza policji, jeżeli kierowca złamie przepisy ruchu drogowego. Kierowca może stracić prawo jazdy za:

 • przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h - na 3 miesiące,
 • przewożenie zbyt wielu pasażerów w samochodzie - na 3 miesiące,
 • popełnienie przestępstwa - od roku do 10 lat,
 • popełnienie wykroczenia - od 6 miesięcy do 3 lat,
 • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu:
  • od 0,2 do 0,5 promila - od 6 miesięcy do 3 lat,
  • powyżej 0,5 promila - od roku do 15 lat,
 • ucieczkę z miejsca wypadku - na minimum 3 lata,
 • przekroczenie ilości punktów karnych
  • 20 punktów karnych - dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok → do momentu ponownego zdania egzaminów na prawo jazdy.
  • 24 punkty karne - dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok → należy zgłosić się na egzamin kontrolny, w przypadku negatywnego wyniku kierowca utraci uprawnienia i  aby odzyskać prawo jazdy, należy ponownie przystąpić do egzaminu na prawo jazdy.

Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest zatrzymane?

Informacje na temat odebranych uprawnień komunikacyjnych znajdują się w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Kierowca może przejrzeć rejestr zatrzymanych praw jazdy z pomocą internetu.

 1. Należy wejść na stronę gov.pl, zaznaczyć "Kierowcy i Pojazdy", a następnie wybrać zakładkę “Sprawdź uprawnienia kierowcy”.
 2. Na stronie pojawi się formularz. Należy uzupełnić pola: imię, nazwisko oraz seria i numer blankietu z prawa jazdy. Po wypełnieniu formularza, należy kliknąć “Sprawdź uprawnienia”.
 3. Na stronie pojawią się posiadane przez kierowcę uprawnienia oraz ich status.
   

Za co można stracić prawo jazdy?

Czy można jeździć pojazdem po zatrzymaniu prawa jazdy?

Nie. Jeżeli kierowca, mimo odebrania dokumentu, będzie prowadził pojazdy mechaniczne, musi liczyć się z możliwością wydłużenia okresu zatrzymania prawa jazdy lub całkowitym cofnięciem uprawnień.

Co, jeżeli kierowca nie ma przy sobie prawa jazdy?

Jeżeli kierowca nie ma przy sobie prawa jazdy podczas kontroli drogowej, w trakcie której policjant chce je odebrać, dokument zostanie zablokowany elektronicznie. Obowiązkiem kierowcy jest oddanie dokumentu do wydziału komunikacji właściwego dla miejscowości Tłuszcz. Może on prowadzić pojazdy mechaniczne wyłącznie przez następne 24 godziny.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Jak odzyskać prawo jazdy?

Jak odzyskać prawo jazdy?

Odzyskanie odebranego dokumentu jest możliwe po upływie okresu zakazu nałożonego na kierowcę. Wówczas może się on zgłosić do wydziału komunikacji właściwego dla miejscowości Tłuszcz z następującymi dokumentami:

Wniosek wraz z załącznikami można złożyć osobiście w urzędzie lub wysłać pocztą.

Wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy - wzór

Wniosek o zwrot prawa jazdy wzór

Ile kosztuje odzyskanie zatrzymanego prawa jazdy?

Ile kosztuje odzyskanie zatrzymanego prawa jazdy?

Jeżeli w czasie zawieszenia uprawnień dokument stracił ważność, kierowca będzie musiał wyrobić nowy - wówczas zapłaci 100,00 zł.

Ile czeka się na odzyskanie zatrzymanego prawa jazdy?

Jeżeli dokument jest nadal ważny, wydawany jest od ręki. Jeżeli nie - na wydanie dokumentu kierowca musi czekać około 7 dni

Czy można się odwołać od decyzji urzędu właściwego dla miejscowości Tłuszcz?

Jeżeli urzędnik nie będzie chciał wydać odebranego dokumentu, kierowca ma prawo odwołać się od zatrzymania prawa jazdy. Ma na to 14 dni od otrzymania odmowy. Odwołanie należy złożyć w urzędzie, który odmówił wydania dokumentu.

Jak odzyskać prawo jazdy odebrane na stałe?

Zarówno świeżo upieczony kierowca mający prawo jazdy od mniej niż roku, jak i ten bardziej doświadczony, który przekroczył dopuszczalną ilość punktów karnych (20 lub 24) musi ponownie podejść do teoretycznego i praktycznego egzaminu na prawo jazdy, aby odzyskać uprawnienia. Kierowcy z dłuższym stażem muszą także zgłosić się na badania psychologiczne.

Kierowcy, którzy otrzymali sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, mogą ubiegać się o skrócenie kary.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę zatrzymanie prawa jazdy w Tłuszczu?

Nie znaleźliśmy w naszej bazie Wydziału Komunikacji w Tłuszczu. Sprawy komunikacyjne załatwisz w urzędzie znajdującym się w siedzibie powiatu, do którego należy Twoja miejscowość.

Dokument do pobrania - wzór PDF 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 14,7 tys. dokumentów!

Lubi wciąż być na bieżąco, a jej obecna praca wymaga pozostawania w stałym kontakcie z pracownikami wielu instytucji, przez co nie przeoczy żadnej zmiany ani nowości w przepisach. Stara się wyjaśniać, jak człowiek człowiekowi, w jaki sposób najłatwiej załatwić daną sprawę urzędową. Jej misją jest udzielanie prostych wskazówek - zdaje sobie sprawę, że treści przepisane wprost z Dziennika Ustaw zazwyczaj nie są zrozumiałe dla zwykłego, szarego człowieka.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji