Prawo jazdy kat. T Warszawa Wilanów - cena, kurs, egzamin, uprawnienia

Autor: Judyta Cyganek Weryfikacja: 4 kwietnia 2024 7 min. czytania

Prawo jazdy kategorii T

Uprawnienia kategorii T są przeznaczone dla osób, które w swojej pracy wykorzystują ciągniki lub maszyny wolnobieżne. Z uprawnień tej kategorii korzystają m.in. rolnicy (ciągniki, kombajny, sadzarki itp.), leśnicy (maszyny leśne, harwestery, skidery itd.), budowlańcy (ładowarki, koparki, walce) oraz pracownicy transportu (wózki widłowe, teleskopowe). Jakie kryteria należy spełniać, aby rozpocząć kurs, ile kosztuje zdobycie uprawnień T, ile trwa nauka jazdy oraz jak wygląda egzamin państwowy? Odpowiedzi na pytania znajdują się w poniższym poradniku.

Prawo jazdy kategoria T – do czego uprawnia?

Osoby posiadające uprawnienia kat. T, mogą jeździć:

 • ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
 • zespołem pojazdów, złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami),
 • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM  motorowerem oraz czterokołowcem lekkim.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby rozpocząć kurs prawa jazdy kat. T?

Od potencjalnych kursantów wymaga się:

Kurs można rozpocząć maksymalnie 3 miesiące przed osiągnięciem wieku, który uprawnia do podejścia do egzaminu.

Ile kosztuje prawo jazdy T?

Ile kosztuje prawo jazdy T?

Cena kursu

Cena kursu na prawo jazdy kategorii T w miejscowości Warszawa Wilanów waha się w granicach od 2000 do 4000 złotych. Koszt ten różni się od siebie w zależności od wybranej szkoły jazdy.

Koszt egzaminu na prawo jazdy kat. T

Część teoretyczna egzaminu na kategorię T prawa jazdy kosztuje 50 złotych, z kolei część praktyczna 200 złotych

Koszt wydania dokumentu

Wydanie uprawnień do kierowania pojazdami z kat. T kosztuje 100 złotych.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Prawo jazdy T krok po kroku

Prawo jazdy T krok po kroku

Zdobycie uprawnień do kierowania ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym wymaga od przyszłego kierowcy przejścia przez kilka etapów ubiegania się o prawo jazdy. 

1. Wybór szkoły jazdy 

Pierwszym krokiem do uzyskania uprawnień T jest wybór szkoły jazdy. Przy wyborze odpowiedniego ośrodka nauki jazdy warto kierować się ceną kursu, odległością od miejsca zamieszkania oraz opiniami innych kursantów na temat m.in. instruktorów nauki jazdy kat. T w miejscowości Warszawa Wilanów. Warto również wziąć pod uwagę współczynnik „zdawalności” szkoły jazdy – chodzi o liczbę osób, które po kursie zdały egzamin państwowy.

2. Badania na prawo jazdy

Tak jak dla innych kategorii, również w przypadku prawa jazdy kat. T, konieczne jest wykonanie badań lekarskich kierowcy. Na ich podstawie lekarz wystawia zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami, które należy dostarczyć do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji. Osoby noszące okulary lub soczewki kontaktowe muszą zabrać je ze sobą na badanie.

3. Wyrobienie numeru PKK

Po wybraniu ośrodka szkolenia kierowców i otrzymaniu orzeczenia od lekarza kursant może udać się do Wydziału Komunikacji w miejscowości Warszawa Wilanów, aby wyrobić Profil Kandydata na Kierowcę. W tym celu należy złożyć w urzędzie:

4. Rozpoczęcie kursu

Załatwienie formalności w wydziale komunikacji umożliwia rozpoczęcie właściwego kursu w OSK w miejscowości Warszawa Wilanów, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Długość szkolenia ustala szkoła jazdy, jednak standardowo powinno ono trwać 50 godzin, w tym 30 godzin nauki teoretycznej oraz 20 godzin nauki praktycznej.

 Egzamin państwowy na kategorię T

5. Egzamin państwowy na kategorię T

Po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego organizowanego przez ośrodek jazdy, kursant może zapisać się na część teoretyczną, a następnie praktyczną egzaminu państwowego. Egzaminy odbywają się w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD).

Egzamin teoretyczny na kat. T

Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań – kursant ma 25 minut na ich rozwiązanie. Aby zdać, musi zdobyć 68 punktów na 74 możliwe. Tylko pozytywne ukończenie tej części egzaminu uprawnia do zapisania się na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. T

Praktyczny egzamin na uprawnienia do kierowania ciągnikami rolniczymi składa się z kilku etapów:

 1. Przygotowanie do jazdy i sprawdzenie stanu technicznego pojazdu.
 2. Połączenie przyczepy z pojazdem.
 3. Jazda po łuku, parkowanie, ruszanie na wzniesieniu na placu manewrowym.
 4. Jazda w ruchu drogowym.

6. Odbiór dokumentu

Po zdanym egzaminie praktycznym należy zgłosić się do Wydziału Komunikacji w miejscowości Warszawa Wilanów, aby okazać dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy. Urzędnik zatwierdza wpłatę, a kierowca musi zaczekać na odbiór gotowego dokumentu.

Ile czeka się na wydanie prawa jazdy kat. T?

Ile czeka się na wydanie prawa jazdy kat. T?

Gotowy dokument prawa jazdy kat. T będzie do odbioru:

 • do 9 dni roboczych od dnia potwierdzenia opłaty,
 • do 30 dni  jeśli pojawią się dodatkowe okoliczności do wyjaśnienia,
 • do 2 miesięcy  jeśli sprawa jest bardzo skomplikowana.

Jak sprawdzić, czy prawo jazdy T jest gotowe do odbioru?

Po potwierdzeniu dokonania opłaty w urzędzie kierowca może na bieżąco sprawdzać status swojego prawa jazdy online. Aby to zrobić, należy wejść na stronę info-car.pl i podać PESEL bądź datę urodzenia, PKK oraz imię i nazwisko. 

Ile jest ważne prawo jazdy w kat. T?

Obecnie nie wydaje się już dokumentów bez daty upływu ich ważności. Najdłuższy okres ważności prawa jazdy T to 15 lat. Może on zostać skrócony, jeżeli podczas badania lekarz wykryje problemy ze zdrowiem i wystawi uprawnienie do kierowania pojazdami na krótszy okres (np. z powodu postępującej wady wzroku – prawo jazdy wydaje się na 5 lat).

Wymiana prawa jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności

Gdy upłynie termin ważności posiadanego prawa jazdy, należy w pierwszej kolejności udać się do uprawnionego lekarza, w celu uzyskania orzeczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Następnie należy wypisać wniosek o wydanie nowego prawa jazdy, dokonać niezbędnych opłat (100 zł), zgromadzić wszystkie dokumenty (wniosek, fotografia, orzeczenie lekarskie, dowód uiszczenia opłaty) i złożyć je w odpowiednim dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Nie trzeba ponownie zdawać egzaminów.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę prawo jazdy kat. T w miejscowości Warszawa Wilanów?

Aby załatwić sprawę prawo jazdy kat. T w miejscowości Warszawa Wilanów, należy skontaktować się z instytucją Wydział Komunikacji Dzielnicy pod adresem Franciszka Klimczaka 2 w miejscowości .

Wydział Komunikacji Dzielnicy w miejscowości Warszawa Wilanów

adres: Franciszka Klimczaka 2, 02-797 Warszawa Wilanów

strona www e-mail rezerwacja kolejki

Otwarte w poniedziałek od 08:00 godziny otwarcia

pon: 08:00-18:00
wt-pt: 08:00-16:00
sob-niedz: nieczynne

Dokument do pobrania - wzór PDF 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 17,7 tys. dokumentów!
Wniosek o wydanie prawa jazdy krajowego [PDF]

Osoba ubiegająca się o prawo jazdy po raz pierwszy zobowiązana jest do wypełnienia dokumentu zgodnie z instrukcją poniżej:

 • Nagłówek - wpisujemy dane Urzędu Miejskiego lub Starostwa Powiatowego, w którym składamy dokumenty (właściwe dla naszego miejsca zamieszkania)
 • Część A. Dane osoby składającej wniosek
 • Część B. - NIE WYPEŁNIAĆ
 • Część C. Prawo Jazdy
  • 1. zaznaczamy odpowiednie pole, w tym przypadku punkt a) oraz kategorię B (z prawej strony)
  • 2. zaznaczamy odpowiednie podpunkty dotyczące załączników, czyli a), b), c) oraz d)
 • Część D. NIE WYPEŁNIAĆ
 • Część E. NIE WYPEŁNIAĆ
 • Część F. Sposób przekazania dokumentu - jeśli chcesz otrzymać dokument drogą pocztową, wypełnij odpowiednie pola.
 • Część G. 
  • W oświadczeniach należy zaznaczyć punkty: 1), 2), 3), 4), 5), 6)
  • Fotografia - do wniosku należy dołączyć fotografię wykonaną zgodnie z zaleceniami. Zdjęcie powinno mieć wymiar: 3,5 x 4,5 cm. Urzędnik sam przyklei fotografię do wniosku.
  • Oświadczenie o miejscu zamieszkania - wypełniamy zgodnie ze stanem faktycznym
 • Część H. NIE WYPEŁNIAĆ
Pobierz dokument

Judyta Cyganek-Greń to z wykształcenia redaktorka i edytorka tekstów z kilkuletnim doświadczeniem. Wnikliwe sprawdza opisy wniosków i dba o to, aby były możliwie jak najbardziej zrozumiałe dla czytelników. Jej lekkie pióro pozwala jej tworzyć przystępne treści, nawet jeżeli nie sprzyja temu ich tematyka.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji