Odbiór dowodu rejestracyjnego Wschowa

Autor: Justyna Rudner 4 min. czytania

Odbiór dowodu rejestracyjnego Wschowa

Po zarejestrowaniu pojazdu kierowca musi czekać na wydanie “twardego” dowodu rejestracyjnego. Jak długo czeka się na jego wyrobienie? Kto może go odebrać? Co należy ze sobą zabrać do wydziału komunikacji właściwego dla miejscowości Wschowa, aby otrzymać dokument? Odpowiedzi na pytania znajdują się w ponizszym poradniku.

Kiedy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru?

Dowód rejestracyjny pojazdu powinien być gotowy do odbioru do 30 dni od złożenia wniosku

Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Jednym z narzędzi, które umożliwia szybkie i proste sprawdzenie statusu dowodu rejestracyjnego jest serwis InfoCar. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego oraz 5 ostatnich znaków numeru nadwozia można poznać status wyczekiwanego dokumentu. Warto jednak pamiętać, że w serwisie widnieją dane dowodów rejestracyjnych, które są już w realizacji.

Proces sprawdzenia statusu w serwisie InfoCar wygląda następująco:

Należy wejść na stronę InfoCar i sprawdzić status dowodu w 3 krokach. Wystarczy:

 1. wpisać numer rejestracyjny pojazdu 
 2. wpisać ostatnich znaków numeru nadwozia z dowodu rejestracyjnego
 3. kliknąć “Sprawdź”.

Sprawdź status dowodu rejestracyjnego Info-Car

Na ekranie komputera powinien wówczas pojawić się status wybranego dowodu rejestracyjnego.

Istnieje także możliwość sprawdzenia statusu dowodu rejestracyjnego drogą telefoniczną. Wystarczy zadzwonić do wydziału komunikacji urzędu, w którym składano wniosek.

Jakie są statusy dowodów rejestracyjnych?

Podczas sprawdzania statusu dowodu rejestracyjnego w serwisie InfoCar, na ekranie może wyświetlić się jedna z trzech informacji. Są to:

 • “Przyjęto wniosek - trwa postępowanie administracyjne” - komunikat oznacza, że nadal trzeba czekać na wydanie dokumentu.
 • “Przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru” - w tym przypadku komunikat jest jasny - można udać się do wydziału komunikacji, gdyż dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru.
 • “Niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany” - taki komunikat pojawi się na ekranie w sytuacji, gdy do systemu zostaną wprowadzone niepoprawne dane, gdy wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego nie jest jeszcze rozpatrywany lub w sytuacji, gdy dokument został już odebrany.

Ile czasu jest na odbiór dowodu rejestracyjnego?

Dowód rejestracyjny powinien zostać odebrany do 30 dni od dnia złożenia wniosku - wtedy upływa okres ważności pozwolenia czasowego, uprawniającego do poruszania się pojazdem po polskich drogach.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Kto może odebrać dowód rejestracyjny?

Gdzie odebrać dowód rejestracyjny w we Wschowie?

Dokument może odebrać właściciel lub współwłaściciel pojazdu. Jeżeli nie może tego zrobić osobiście, ma możliwość napisania upoważnienia do odbioru dowodu rejestracyjnego we Wschowie - dzięki temu urzędnik będzie mógł przekazać dokument w ręce osoby upoważnionej.

Gdzie odebrać dowód rejestracyjny we Wschowie?

Dokument będzie czekał na odbiór w wydziale komunikacji właściwym dla miejscowości Wschowa, jeżeli wcześniej złożono w nim np. wniosek o rejestrację pojazdu.

Co jest potrzebne do odbioru dowodu rejestracyjnego? 

Aby odebrać dokument, należy zabrać ze sobą do urzędu:

Co jest potrzebne przy odbiorze dowodu rejestracyjnego?

 • pozwolenie czasowe lub stary dowód rejestracyjny;
 • aktualne ubezpieczenie OC;
 • dowód osobisty lub paszport → jak zdobyć dowód osobisty we Wschowie lub paszport we Wschowie?
 • wyciąg z KRS - jeżeli pojazd jest rejestrowany na firmę;
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy lub dokument odprawy celnej - w przypadku rejestracji warunkowej. Dotyczy tylko samochodów sprowadzonych z zagranicy, gdy podczas rejestracji nie miałeś dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy.

W dniu odbioru dowodu rejestracyjnego pojazd musi mieć ważne badanie techniczne wykonane np. na stacji kontroli pojazdów we Wschowie.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę odbiór dowodu rejestracyjnego we Wschowie?

Aby załatwić sprawę odbiór dowodu rejestracyjnego we Wschowie, należy skontaktować się z instytucją Starostwo Powiatowe we Wschowie pod adresem Plac Kosynierów 1C we Wschowie.

Starostwo Powiatowe we Wschowie

adres: Plac Kosynierów 1C, 67-400 Wschowa

tel. +48655402664 

strona www

Otwarte w piątek od 07:00 godziny otwarcia

pon: 07:00-16:00
wt-czw: 07:00-15:00
pt: 07:00-14:00
sob-niedz: nieczynne

Justyna to doświadczony urzędnik, który stara się zawiłości związane ze sprawami urzędowymi przekuć w łatwy i „przyswajalny” sposób dla każdego. Otwartość, znajomość trudnej tematyki „urzędniczej” i pokazanie, że nie taki diabeł straszny to jej życiowe motto.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji