Mieszkańcy w poszukiwaniu OPS w Olsztynie stosują zamiennie nazewnictwo MOPS Olsztyn lub GOPS Olsztyn.
Ośrodek Pomocy Społecznej (OPS) w Olsztynie jest instytucją samorządową, która realizuje gminną strategię rozwiązywania problemów społecznych. MOPS / GOPS świadczy szeroko rozumianą pomoc społeczną, wspierając mieszkańców znajdujących się w trudnym położeniu życiowym. Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie, na podstawie upoważnienia organu wykonawczego gminy, ma prawo wydawać decyzje administracyjne w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej.
MOPS-y / GOPS-y tworzone są na podstawie Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz uchwały rady gminy, która nadaje ośrodkowi statut i przekazuje w zarząd określone mienie.
Zadania Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie
- wsparcie rodzin w Olsztynie znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej - podejmowanie działań zorientowanych na usamodzielnianiu się każdej z potrzebujących osób oraz ułatwieniu im osiągnięcia warunków życiowych na godnym poziomie,
- udzielanie pomocy finansowej - zapewnienienie stałego dochodu osobom z miejscowości Olsztyn, które nie posiadają pracy, mają zbyt niskie wynagrodzenia lub są niepełnosprawne oraz wsparcie finansowe rodzin, które chwilowo znajdują się w trudnej sytuacji i wymagają okresowej interwencji,
- zapewnienie dostępu do specjalistów - umożliwienie skorzystania z profesjonalnej pomocy (m.in. prawnej i psychologicznej) osobom dotkniętym przemocą w rodzinie lub innymi skutkami patologii społecznej,
- włączanie do życia osób wykluczonych społecznie - integracja takich osób ze środowiskiem, w którym aktualnie funkcjonują.
Na jaką pomoc społeczną można liczyć w Olsztynie?
Rodzaj oferowanej pomocy i wysokość udzielanych świadczeń zależą od wielu czynników. Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie:
- przyznaje i wypłaca określone świadczenia finansowe,
- pomaga w zdobyciu zatrudnienia, wykształcenia i doświadczenia,
- zapewnia specjalistyczną pomoc psychologów, socjologów i innych profesjonalistów.
Kto może skorzystać z pomocy społecznej w Olsztynie?
Każdy, kto doświadcza przemocy fizycznej, ma problemy zdrowotne, trudności na polu zawodowym lub znajduje się w innym, trudnym położeniu, może zgłosić się do OPS w Olsztynie. Aby ubiegać się o wsparcie, należy być:
- obywatelem Polski lub
- cudzoziemcem z ważnym zezwoleniem, lub
- obywatelem UE, który mieszka i przebywa w Polsce
W zależności od rodzaju pomocy, o którą ubiega się dana osoba, konieczne będzie dostarczenie/przedłożenie odpowiednich dokumentów takich, jak dokument tożsamości, zaświadczenie lekarskie, potwierdzenie otrzymywania zasiłku czy zaświadczenie o zatrudnieniu. Często wydanie decyzji poprzedza rozmowa z pracownikiem socjalnym, której celem jest pozyskanie informacji na temat:
- obecnej sytuacji życiowej,
- rodzaju i wysokości uzyskiwanego dochodu,
- kwestii rodzinnych,
- stanu zdrowia,
- celów zawodowych,
- przyczyn problemów.
Rozmowa pozwala obiektywnie ocenić sytuację życiową osoby ubiegającej się o pomoc, wskazać przyczyny doznawanych problemów oraz ustalić plan wsparcia. Wiele rodzin, dzięki pomocy płynącej z OPS w Olsztynie, może znacząco poprawić komfort swojego życia i szybciej uporać się z trudnościami.
Jak złożyć wniosek o pomoc społeczną w Olsztynie?
Wnioski o świadczenia rodzinne można składać osobiście w siedzibie OPS w Olsztynie, listownie lub - w przypadku posiadania bezpłatnego Profilu Zaufanego - w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu Emp@tia. Jeżeli osoba ubiegająca się o pomoc jest niepełnoletnia, wówczas w jej imieniu może wystąpić przedstawiciel ustawowy. Za zgodą zainteresowanego, Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie może przyznać wsparcie z urzędu. Wnioski do MOPS / GOPS niezależnie od rodzaju żądania są bezpłatnie.